Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

2020 yılı asgari ücreti için en çılgın teklif!

2020 yılı asgari ücreti için en çılgın teklif!

Asgari ücret 2020 yılı zam oranı ne kadar olacak? sorusu en çok merak edilen konular arasında… Milyonlar asgari ücrete yapılacak zam oranını beklerken, gözler bugün saat 14:00’te yapılacak toplantıya çevrildi. En çılgın teklif  kimden geldi?

 

blank

blank

Asgari ücrette zam pazarlığı devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı asgari ücretini belirlemek için 2 Aralık’ta yaptığı ilk toplantının ardından bugün yaklaşık yarım saat sonra TÜRK-İŞ’in ev sahipliğinde ikinci toplantısını gerçekleştirecek.

Ay sonuna doğru rakam açıklanmış olacak

Ay sonuna doğru yani 4. asgari ücret tespit komisyonu toplantısının ardından rakam açıklanmış olacak. İşçi ile işveren temsilcileri arasında kıyasıya bir pazarlığa sahne olması beklenen görüşmeler öncesi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay beklenen rakamın altında bir teklifin olması halinde görüşmelere katılmayacaklarını açıkladı.

7 milyon kişiyi doğrudan etkiliyor

Asgari ücretten doğrudan etkilenenlerin sayısı 7 milyon olarak belirtiliyor. Dolaylı etkilenenler ile bu sayı 10 milyona kadar çıkıyor.

2020 asgari ücret

İşte 2020 asgari ücret için kim ne istiyor?

İşçi Sendikaları;

 • Türk-iş: En az 2578 TL olmalı 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleri başlamadan tavrını netleştirerek, “Yaşam maliyeti 2578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak” dedi.

 • DİSK: en az net 3200 TL olsun

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “hem geçim ücretini hem de milli gelir artışını dikkate aldığımızda asgari ücret talebimiz en az net 3 bin 200 TL’dir.” diyerek çıtayı hayli yükseğe çekti.

 • Hak-İş: Ortak bir karar alınmalı

Hak-İş ise, Türk-İş ve DİSK ile birlikte ortak bir asgari ücret tespiti ve 3 konfederasyonla birlikte belirlenen asgari ücretin talep edilmesini dile getiriyor.

Siyasi Partiler;

 • CHP: 2 bin 600 lira civarında olması gerekir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2020 lira olan asgari ücret için teklifini yaptı. Kılıçdaroğu, “Bunun normali 2 bin 600 lira civarında olması gerektiğidir’’ dedi.

 • MHP: 2850 TL olsun

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, asgari ücretin yeni yılda 2850 TL olması gerektiğini söyledi.

 • Asgari ücret için en çılgın teklif Saadet Partisi’nden geldi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, asgari ücretin, 6 bin 849 TL olan yoksulluk sınırına denk olması gerektiğini söyledi.

 • Büyük Birlik Partisi: 2 bin 475 lira olsun!

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “2019-2020 arasındaki bütçe artış oranı yüzde 22.5. Dolayısıyla da bu hesaplamayla bu yıl asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını Büyük Birlik Partisi olarak teklif ediyoruz” dedi.

2020 yılı için son rakamlar

Asgari ücrette, Yeni Ekonomi Programı’na göre 2020 yılı enflasyon hedefi olan yüzde 8.5 oranında artış yapılırsa, brüt asgari ücret 2 bin 775 TL’ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 191 TL’ye çıkabilir.Merkez Bankası enflasyon raporunda ve YEP’te 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 12 seviyesinde bulunuyor.

Yüzde 10 artış olursa ne kadar artacak?

Komisyon bu oranı esas alırsa brüt asgari ücret 2 bin 865 TL’ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 262 TL’ye yükselir. Komisyon yüzde 10 oranında artış yapmayı kararlaştırırsa bu durumda brüt asgari ücret 2 bin 814 TL’ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 222 TL’ye çıkar.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar Mutlu Sevindik dedi ki:

  Özel güvenlik maaşları ne kadar?

  1. Avatar admin dedi ki:

   Sayın Mutlu,
   2020 yılı asgari ücret artışı ile beraber özel güvenlik maaşlarında değişiklik olacak, rakamlar netleştikten sonra 2020 özel güvenlik maaşları ne kadar? sorusuna en doğru yanıtı verecek bilgilendirme yazımızı yayınlayacağız.
   ozelguvenlik.net sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ