Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Asgari ücret desteği yılsonuna kadar uzatıldı

Asgari ücret desteği yılsonuna kadar uzatıldı
blank blank

Mardin Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdulkerim Şahin Bakanlar Kurulunca 4/a kapsamında sigortalı çalıştıran işçilere yönelik yapılan Asgari ücret desteğinin 31/12/2017 tarihine uzatılması ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 

İşverenlerin asgari ücret desteğinden 2017 yılında da yararlanacağını belirten Şahin, ‘’2016 ‘da ekonomideki genel daralma durumu, 2017’de asgari ücrette yapılacak olan artış ve işverenlerin bu konudaki talepleri de dikkate alınarak, 2016’da sağlanan asgari ücret desteğinin 2017 yılında da devam etmesi amacıyla Hükümet tarafından hazırlanarak TBMM’ye 16.12.2016 tarihinde gönderilen “Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” da asgari ücret desteği ile ilgili düzenleme öngörülmüştür. Asgari ücret artışından kaynaklanan Hazine desteğinden SSK (4/a) kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları (malullük, yaşlık ve ölüm sigortası) hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenleri yararlanacaktır. SSK (4/a) kapsamında sigortalı çalıştırsalar dahi kamu sektörü işverenleri (5018 sayılı Kanuna ekli (ı) sayılı cetvelde sayılan kamu idareleri) söz konusu destekten yararlanamayacaklardır.’’ Açıklamasında bulundu.

 

Mardin Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdulkerim Şahin, ‘’Asgari ücret desteğinden uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası) tabi olan sigortalılardan dolayı yararlanılabilecektir. Belirlenen hususlar dışında, işverenlerin asgari ücret desteğinden yararlanma şartları, yanlış ve yersiz yararlanma durumunda geri alınması, yararlanılacak olan asgari ücret destek tutarının Kurumumuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak hesaplanması ve bir sonraki ayda tahakkuk edecek prim borçlarına mahsubu gibi konular 2016 yılı asgari ücret destek uygulamasına benzer şekilde yürütülecektir.’’ Dedi.(kızıltepe expres)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ