Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Asgari Ücret toplantılarına damga vurdu kim bu Ögg Gülden Görmez?

Asgari Ücret toplantılarına damga vurdu kim bu Ögg Gülden Görmez?

Asgari Ücret 2019’da net 2020 lira oldu. Ücret artışı yüzde 26 oldu. Çalışanları sevindiren bu kararda Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına bu yıl ilk kez katılan özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez‘in payı da var.

 

Asgari ücretin 2019 yılında brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlenmesi asgari ücretle geçinenleri sevindirdi. Kararın oy birliği ile alınması bir başka ayrıntı oldu. Peki bu kararın alınmasına giden süreçte neler yaşandı? Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına bu yıl ilk kez işçi kesiminde bir çalışan katıldı. O isim milyonlarca asgari ücretliyi temsilen komisyonda yer alan 2 çocuk annesi Gülden Görmez’di.

Asgari Ücret toplantılarına damga vurdu kim bu Ögg Gülden Görmez04

Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nun ilk toplantısında yaptığı konuşmayla herkesin dikkatini çekmiş sessiz çoğunluğun sesi olmuştu. Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşke’de özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez‘in 6 Aralık’taki sözleri günlerce konuşuldu.

‘OĞLUM GURUR MESELESİ YAPTI, OKULA GİTMEDİ’
Evli ve 2 çocuk annesi olan Görmez, çocuğunun birinin üniversite de okuduğunu bir diğerinin ise lise 2’den ayrıldığını belirtti. Görmez, “Oğlumuza formasını aldım ama hırkasını alamadım. ‘Onu da bir ay sonra alırız’ demiştim. Okul yönetimi ‘prosedür gereği, o forma giyilmek zorunda’ diyerek sürekli oğlumu uyardığı için, oğlum da gurur meselesi yaptı bir daha gitmedi. Bunu bütün asgari ücretlilerin yaşadığına inanıyorum” diye konuştu.

Asgari Ücret toplantılarına damga vurdu kim bu Ögg Gülden Görmez02

“ELİMDE 3 LİRA KALIYOR”
Görmez şöyle konuştu: “15 gün önce yakmaya başladım doğalgazı. Bu 15 günlük bir fatura. 150 lira gelmiş. 850 lira zaten kira ödedim; 1000 lira yaptı. Şimdi kredi taksitim var, 650 lira. Onu ödeyeceğim; 1650 lira yapıyor. Ben yol ve yemek ücreti alıyorum ama iş yerinde yemek yiyorum. Çalışma saatinin içerisinde yemek yemek zorundayım. Para zaten oraya gidiyor. Yol parası da zaten yola gidiyor. 1603 liradan ayda elimde 3 lira kalıyor.”

Maaşının çektiği kredi borcuna ve kiraya gittiğini belirten Görmez,”Bu faturaları kredi kartlarımdan ödüyorum. Diğer kartım müsaitse oradan çekip onun asgarisini, oradan çekip diğerinin asgarisini yatırarak, böyle yürüyor. Bu krediyi de onun için çektim zaten çünkü kredi kartlarım doluydu artık dönmüyordu. Kredi çekip en azından biraz rahatlayayım istedim. Kriz yönetimi gibi. İyi mi oldu? Hayır iyi olmadı. Şimdi 650 lira hem kredimi ödüyorum hem de kredi kartımı kullanmaya devam etmek zorunda kalıyorum. Bunu da orada dile getirdim” diye konuştu.

Asgari Ücret toplantılarına damga vurdu kim bu Ögg Gülden Görmez

“Yani olmuyor, gitmiyor artık. Bugünkü yemeğimiz makarna; daha ne anlatayım ki. Anlatacak bir şey yok. Aslında herkes farkında” diyen Görmez, milyonlarca çalışana tercüman olmuştu. O güne damga vuran Görmez, sözleriyle mutlu sonla biten asgari ücret toplantısı sonrası bir kez daha kameralara karşısındaydı. Yüzü asık Görmez gitti yerine neşeli birisi gelmişti.

Toplantı sonrası basın mensuplarına poz veren Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleri arasında yer alan Özel Güvenlik Görevlisi Gülden Görmez, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile tokalaştı.(internethaber)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ