Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Asgari Ücretle Çalışanın Maaşların Düşmemesi İçin Hükümetten AGİ Desteği!

Asgari Ücretle Çalışanın Maaşların Düşmemesi İçin Hükümetten AGİ Desteği!

Hükümet, asgari ücretle çalışan işçilerin gelirlerinin düşmemesi için Aile Geçim İndirimi verme kararı aldı. Asgari ücret düşmüyor! İşte detaylar.

 

Bir süredir asgari ücrette yıl sonuna kadar düşüş olacağı tartışmaları yankılanmaktaydı. Ancak hükümet, asgari ücrette bir düşüş yaşanmaması için gerekli adımları attı. Hükümet; Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında asgari ücretliye aile geçim indirimi verme kararı aldı. Asgari ücret yüzde 15’lik dilimden yüzde 20’lik dilime geçti. Bu durumda da ücrette 75 TL’lik bir kesinti yaşanması beklenmekteydi. BU durumda da asgari ücretten alınan vergi tutarı 302 TL’ye yükselecekti. Ancak Meclis’e gönderilen yeni vergi tasarısında aradaki farkın kapatılacağı ifade edildi.

ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ

 

2 BİN TL Geçen yıl asgari ücretle geçimini sağlayan vatandaşlar, zam oranlarını dinlerken büyük bir heyecan içerisinde olmuştu. Hükümet, asgari ücretin 1404 TL olduğunu açıklamıştı. Bu durum da geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşları bir anlamda üzmüştü. Geçtiğimiz haftalarda DİSK Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücretin 2 bin TL olmasını istediklerini ifade etmişti. Bu anlamda tekliflerin yapılacağını ve pazarlık masasına oturulacağı belirtilmişti. Bu anlamda sendikalar asgari ücretin en az 2000 TL olması konusunda ısrarcı davranmaktadır. 2018

ASGARİ ÜCRET YASAL KESİNTİLERİ

 

Brüt asgari ücret tutarı 1943 TL’dir. Bu ücretin 272 TL’si sigorta işçi gideri, 19 TL işsizlik ödeneği, 15 TL damga vergisidir. Bunun yanında 250 TL gelir vergisi, 145 TL asgari geçim indirimidir. Bu teklifin kabul olması halinde işçinin alacağı asgari ücret net tutar 1540 TL olacaktır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ