Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Bakan Ağbal: Asgari Ücret 2017’de 1404 Liranın Altına Düşmeyecek

Bakan Ağbal: Asgari Ücret 2017’de 1404 Liranın Altına Düşmeyecek
blank blank

Asgari ücret konusunda konuşan Maliye Bakanı Ağbal, asgari ücretin 2017’de 1404 liranın altına düşmeyeceğini söyledi.

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) İstişare Toplantısı’na katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. Ağbal, “Asgari ücret 2017’de 1404 liranın altına düşmeyecek” dedi.

BTSO’nun merkez Osmangazi ilçesinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki binasında yapılan istişare toplantısına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu ücretle çalışan vatandaşların durumlarında her geçen yıl iyileştirme yapıldığına dikkat çeken Ağbal, geçtiğimiz yıl en fazla, ‘Asgari ücret düşecek mi?’ sorusuyla karşılaştıklarını söyledi. Ağbal, “2017’de asgari ücret 1404 liranın altına düşmeyecek. Bunu da asgari geçim indiriminde yapacağımız düzenlemeyle sağlayacağız” şeklinde konuştu.

REFERANDUM SÜRECİ

Yeni anayasayla ilgili yapılacak referandum sürecine de değinen Ağbal, Cumhurbaşkanlığı sistemi sonrası yasama organının daha güçlü olacağını söyledi. Ağbal, “Yürütme organı ise anayasada, kendisine tanımlanmış görev ve yetkiler çerçevesinde çok daha hızlı hareket edecek. Bugün parlamenter sistem içerisinde örneğin özel sektörü ilgilendiren bir konuyu hayata geçirmek için izlediğimiz süreç ve yollar o kadar uzun ki. Halbuki sadece kararname ile çözülebilecek bir çok konu var. Cumhurbaşkanlığı sisteminde artık bu uzun ve yorucu süreç olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni yapılan anayasa çalışmasında yargı için ilk defa ‘Tarafsızlık ilkesi’ ifadesini kullandıklarını hatırlatan Ağbal, “Yargının temsil kabiliyeti daha gazla olacak yeni anayasayla. Hükümet olarak yeni anayasanın faydalarınız halkımıza anlatacağız. Adalet sisteminin hızlı işlemesi lazım. Özel sektörümüzün karşılaştığı sıkıntıların başında uzun yargılama süreçleri var. Yargının süreleri kısalacak ” dedi.

PEŞİN ÖDEME İNDİRİMİNDENDE YARARLANACAKLAR

Vergi ve prim borcu yapılandırmasında bir kısım vatandaşların peşin veya taksit ödeme imkanını kullanamadığını hatırlatan Ağbal, ‘Mayıs ayına kadar peşin veya taksitlerini öderlerse kanundan yararlanacaklar. Peşin ödeme indiriminden de yararlanacaklar. Taksit ödeme imkanını seçen aralık ve ocakta taksitlerini ödeyen işletmelerimiz önümüzdeki şubat, mart ve nisan aylarına ilişkin vergi ile prim ödemeleri var. Onları mayıs ayı sonrasına erteledik. Ödenmeyen bu paralar için faiz almayacağızö şeklinde konuştu.

“KÖTÜ GÜN DOSTU BİR MALİYE OLACAĞIZ”

2017 yılında yapılacak olan yeni çalışma paketlerini anlatan Maliye Bakanı Ağbal, “Siz istediğiniz kadar yenilik yapın kamu yönetiminiz iyi değilse yaptığınız yenilikler bir işe yaramıyor. Bir işletme iyi gününde borçlarını ödemişse, vergilerini zamanında vermişse ve gün gelip sıkıntıya düşmüşse ben devlet olarak onun üzerine niye gideyim? Tam tersine onun elinden tutup onu kaldırmam lazım. Yakında yapacağımız yeniliklerle kötü gün dostu olan bir maliye olacağız. Bütün meseleleri Ankara’da çözmek fikrinden vazgeçeceğiz. Size en yakın yerlerde işler çözülsün. Maliye vergi sistemine ilişkin olarak, aksaklıklarımız var. Bunları düzeltmemiz lazım. Dolaylı vergileri az, dolaysız vergileri fazla almamız lazım. Vatandaş, bize, ‘Yeniden yapılandırma kanunu yaptınız. Vergisini ödemeyenlere af getirdiniz. Ödeyenler ne olacak’ diye soruyor. Vergisini tam zamanında ödeyen işletmelerimize vergi indirimi getireceğiz. Haklarını teslim etmemiz lazım. Yine vatandaş, ‘İyi günüde devlet vergi almasını biliyor. İşletme olarak kötü günümüz de olabiliyor. Bu dönemde Devlet üzerimize geliyor’ diyor. Vatandaş haklı. Kötü gün dostu da olacağız. İyi gününde vergisi ödemişse ben bunu görüyorsam sıkıntıya düştüğünde elini tutmam lazım. Borçlarını ertelemem lazım. Bunları yaparsak devlete olan güven artar” ifadelerini kullandı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ