Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Çalışanlar ‘Asgari Ücret 2 Bin TL Olsun’ Diyor

Çalışanlar ‘Asgari Ücret 2 Bin TL Olsun’ Diyor

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarına Aralık ayının başında başladı. Hükümeti temsilen Çalışma Bakanlığı’nın, iş verenleri temsilen TİSK’in, İşçi kesimini temsilen Türk İş’in masada olduğu tespit komisyonu 2018 yılının asgari ücretine ilişkin toplantıları Aralık ayı sona ermeden tamamlayacak.

 

blank

blank

Çalışanlar ‘Asgari Ücret 2 Bin TL Olsun’ Diyor

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarına Aralık ayının başında başladı. Hükümeti temsilen Çalışma Bakanlığı’nın, iş verenleri temsilen TİSK‘in, İşçi kesimini temsilen Türk İş‘in masada olduğu tespit komisyonu 2018 yılının asgari ücretine ilişkin toplantıları Aralık ayı sona ermeden tamamlayacak.

TİSK daha önceki asgari ücret zamlarını öne sürerek, işverenlerin sıkıntı yaşamaması için makul düzeyde bir zam yapılmasını belirtirken, geçtiğimiz asgari ücret görüşmelerinde de enflasyona dikkat çeken Türk İş zam oranının çalışanları sevindirecek düzeyde olmasını istiyor. Komisyonun ilk toplantısında konuşan Bakan Sarıeroğlu, asgari ücretle ilgili tek bir tarafa bakılarak karar alınamayacağını, bu yüzden her iki kesimden de fedakarlık beklendiğini söylemişti.

Sosyal medya üzerinden yapılan anketlerdeyse asgari ücretli çalışanların büyük bir bölümünün 100-200 TL arasında bir zam beklediği, yine aynı kesimin gönlünden geçen rakamın 2 bin TL olduğu görülüyor. Hali hazırda sendikalarca yapılan araştırmalarda açlık sınırının altındaki asgari ücretin en az 2 bin tl olması gerektiğini ortaya koyuyor. Fakat alınacak bu karar işverenler açısından sıkıntılı bir süreci , işten çıkarmaları da yanında getireceği gibi ekonomideki dengeleri de bozabilir. CHP , asgari ücrete zam için asgari ücretli çalışanların vergiden muaf tutulmasının mümkün olduğunu bu sayede 2 bin TL’lik bir zammın söz konusu olabileceğini iddia ediyor.  Peki siz asgari ücretle ilgili ne düşünüyorsunuz? En düşük asgari ücret sizce ne kadar olmalı?(kpsscafe)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ