Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Hak-İş Başkanı; Bir jest göremiyorum

Hak-İş Başkanı; Bir jest göremiyorum

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, 2.324 TL olan asgari ücret için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Jestimizi yaparız” açıklamasını hatırlatarak, “Ben burada bir jest göremiyorum” sözleriyle yetersiz bulduğunu açıkladı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) seçimli 27. Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapıldı. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’un yeniden başkanlığa seçildiği genel kurulda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Gelecek yıl işçi ve işveren kendi aralarında anlaşacaklar ve biz anlaştıkları rakamlar üzerinden konuşacağız” diye konuştu.

blank

blank

“Açıkçası ben burada bir jest göremiyorum”

Selçuk’un açıklamasına yanıt Hak-İş Başkanı Arslan’dan geldi. Arslan, Selçuk’un söylediği modelin Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma esasına ve mevzuatlara uygun olmadığını, kamunun yer almadığı bir sosyal diyalog modeli olmadığı için asgari ücreti iktidarın belirlediğini söyledi. Arslan, şöyle devam etti:

Enflasyonun üzerinde zam yapılmış olmasını önemsiyorum. Ancak, açıkçası ben burada bir jest göremiyorum.

Enflasyonun üzerinde zam yapılması jest ise zaten her yıl enflasyonun üzerinde belirleniyor. Bize göre jest, işçinin talebinin gerçekleşmesi olurdu.

Esnek çalışma modeli önerisi

TİSK Başkanı Akkol, işçi sendikalarının karşı çıktığı esnek çalışma modelini işsizliğe çare olarak önerdi. Esnek çalışma modelinin işverenler için çok önemli olduğunu, evden ya da kısmi süreli esnek çalışmaya geçilmesi halinde işsizliğin azalacağını, daha çok kadının ve tam zamanlı çalışmak istemeyen yeni jenerasyonun iş hayatına gireceğini belirterek, “Buna karşı çıkan sendika başkanları, çocuklarınıza torunlarınıza sorun. Onların da esnek çalışmak istediğini göreceksiniz” dedi. Akkol’un esnek çalışma talebine sendika yöneticilerinden hiçbir yanıt gelmedi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ