Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

İzban’da kadro sorunu

İzban’da kadro sorunu

Ortaklı yapısından dolayı İzban’da çalışan 500’ün üzerinde özel güvenlikçi kadro sorunu yaşıyor, kurum yetkililerinin bilgi vermemesinden şikayetçi olan özel güvenlikçiler İzban kadrosunun önünün açılmasını istedi.

 

blank

blank

OHAL Kararnamesi ile düzenlenen kadro için son başvuru tarihi olan 11 Ocak yaklaşırken düzenlemenin içeriğinden kaynaklı bir çok soru işareti bulunuyor. Belediye işlerinde çalışan taşeron işçiler belediye şirketlerine geçiş yapacakken kamu iktisadi teşebbüsü statüsünde olan kurumlarda çalışan taşeron işçiler ise kadro kapsamı dışında bırakıldı.

Sorun yaşanan kurumların biri de hem Belediye hem de KİT’e ait olan İZBAN. İnternet sayfasında yer alan bilgilere göre TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin %50 ortaklıkları ile kurulan İZBAN’da çalışan taşeron özel güvenlikçilerin şirket kadrosuna geçip geçmeyeceği belli olmadı. Aliağa ile Selçuk arasındaki 40 istasyonda hizmet veren 500’ün üzerinde ki özel güvenlik çalışanı netlik bekliyor.

Güvenlikçilere şimdiye kadar kurum yetkilileri bir açıklamada bulunmazken güvenlikçilerin yetkililerle görüşmeleri ise sonuçsuz kalmış. Güvenlikçiler yine de form doldurarak kuruma verecek ve gelecek cevabı bekleyecek. İhalenin ve sözleşmenin personel alımı üzerinden yapılmış olmasına rağmen yetkililer adım atmıyor, sorumluluk almaktan kaçınıyor.

Güvenlikçiler biran önce belirsizliğin giderilmesini istiyor. Kurumun çift başlı yapısının daha önce sendikal örgütlenme sürecinde de soruna sebep olduğunu belirten güvenlikçiler “Biz yıllardır kadroya geçeceğimiz günü bekliyoruz. Belediyenin diğer birimlerinde çalışan güvenlikçiler şirket kadrosuna geçecek, tek sorun yaşayan biziz. Kadroya geçeriz diye çalışıyorduk, Yoksa bu paraya çekilecek dert değil. Kadro verilmezse eğer çoğu arkadaşımız işi bırakacak. Artık çalışırken iş güvencemizin olmasını istiyoruz. Yaptığımız görüşmelerde bazı yöneticiler kurumun %51’nin TCDD’ye ait olduğunu söylediler. Gerekçe olarak bunu gösterdiler. İZBAN’da neden bu sorun yaşanıyor. Hani taşeron kalkıyordu, bize taşeron şirketle çalışmaya devam edeceğimiz söylendi.” dedi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ