Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Köksal’dan asgari ücret açıklaması

Köksal’dan asgari ücret açıklaması

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şube Başkanı M. Ahmed Köksal, asgari ücrette yapılan artışın ile ilgili olarak yazılı bir değerlendirme yaptı.

 

Asgari ücretin 2017 yılı için yaklaşık yüzde 8 artış ile net 1,404 TL, brüt 1,777.5 TL olarak belirlendiği açıklandı. MÜSİAD Çorum Şube Başkanı M. Ahmed Köksal, bu konuya ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı. Köksal, yeni asgari ücretin hayırlı olmasını dileyerek, işverene verilen ek desteklerin devam etmesi durumunda, yaklaşık yüzde 8’e tekabül eden bu artışı olumlu bir gelişme olarak gördüğünü belirtti.

 

Köksal, değerlendirmesinde şunları kaydetti: “Hatırlanacağı gibi 2016 yılında asgari ücrette ciddi bir iyileştirilme yapılmış ve % 30 oranında ciddi bir iyileştirme yapılmış ve net 1300 TL olarak belirlenmişti. Sadece 1.000­TL Asgari Ücreti etkiliyor gibi görünse de, o tarihe kadar hem 1.000­ 1.300 TL arasında ücret alanları, hem de 1.300­TL’nin üzerinde ücret alanları da kademeli olarak etkileyen bu artış, işverenlere beklenmedik bir maliyet getirmişti.

 

Ancak hükümetimizin ek destekleri ile işverenin yükü nispeten hafifletilmişti. Bugün, asgari ücretin 2017 yılında yüzde 8’lik artışla net olarak 1.404 TL olacağı açıklandı. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, işverene 2016 yılında uygulanan 100 TL tutarındaki desteğin 2017 yılı boyunca da devam edeceğinin müjdesini vermişti. İş alemi olarak, bu desteğin devam edeceğine yönelik Bakanlar Kurulu kararını bekliyoruz. Elbette, çalışanlarımızın daha iyi maddi koşullar altında çalışmasını bizler de arzu ediyoruz. Ülkemizin koşulları göz önüne alındığında, yüzde 7­7.5’luk yılsonu enflasyon beklentisine uygun olan bu zam oranı, makul bir artış olarak değerlendirilebilir.”

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ