Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Sgk Uzmanı Erhan Nacar Çalışma Hayatında Merak Edilenleri Anlattı

Sgk Uzmanı Erhan Nacar Çalışma Hayatında Merak Edilenleri Anlattı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışma hayatında hem işveren hem de işçi açısından tazminat hakkı ve ödenmesi…

 

blank

blank

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, tazminat konusunda taraflara bazı haklar sağlandığını belirterek, işveren eğer işçiyi işten çıkarırsa tazminat almaya hak kazacağını, bu tazminat hakkının da ihbar ya da kıdem tazminatı olarak alınabileceğini söyledi.

Çalışanların bir diğer hakkının da hakkı-fesih ile işveren çıkarmadan işten çıkıp tazminat alabilmesi olduğunu bildiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Nacar, çalışma hayatını düzenleyen 4857 sayılı İş Kanunu‘nun işverenin haklarını sıraladığını ve işçinin haklı fesih hallerini koruma altına aldığını söyledi.

Nacar, 4857 sayılı İş Kanunu‘nun 24. maddesi ile düzenlenmiş olan madde hükümlerinin ‘sağlık sebepleri’, ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri’ ile ‘zorlayıcı sebepler’ başlığı altında sıralandığını belirtti. Kanunda ayrıca haklı nedenle derhal fesih hakkı tanınan işçinin belirli süreli ya da belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışma olarak ayrıma gitmediği ve her halde bu haklardan yararlanabileceğini söyleyen Nacar, “Eğer işveren işçinin veya aile üyelerinden birinin şerefine, namusuna dokunacak şekilde sözler ve davranışlarda bulunursa veya işçiyi gözleri ile taciz ederse bu hakkı fesihtir.

Eğer işçi İzmir’de yaşıyorsa, ailesi İzmir’de ise işveren bu işçiyi Diyarbakır’a çalışmaya gönderiyorsa bu da haklı fesihtir. Bu ve buna benzer sebepler yaşadığında işçi, bildirim süresine uymaksızın iş sözleşmesini derhal fesih etme hakkına sahiptir” dedi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ