Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Taşeron İşçinin Asgari Ücret Belirsizliği Devam Ediyor

Taşeron İşçinin Asgari Ücret Belirsizliği Devam Ediyor
blank blank

Belediyelerde çalışan 400 bin taşeron işçi, kanunlardaki çelişkiler nedeniyle asgari ücretteki yüzde 26’lık zamdan dahi yararlanamıyor.

 

Belediyeler taşeron işçilerin maaşına zam yapıp yapmamak konusunda tereddüt ederken Aile, Çalışma ve Sosyla Hizmetler Bakanlığı taşeron işçilerin asgari ücretle artık hiçbir bağının kalmadığını söyledi. Kadroya geçmeden önce asgari ücret üzerinden belirlenen rakamla maaş alan taşeron işçiler 2019’da enflasyonun altında ezilmemek için planlar yapıyor.

Yapılan yüzde 26’lık zamma rağmen reel anlamda giderek düşen asgari ücret nedeniyle memur, işçi ve emekliyi 2019 yılında zor günler bekliyor. Enflasyon karşısında giderek ezilen vatandaşlar, gelecek yıl nasıl geçineceklerini kara kara düşünürken, belediyelerde çalışan 400 bin taşeron işçinin asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zamdan dahi yararlanamayacağı ortaya çıktı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, önceki kararları hiçe sayarak, taşeron işçilerin asgari ücretle artık hiçbir bağının kalmadığını belirtti.

BU NASIL ÇELİŞKİ?

Yoruma açık ve çelişkili kanunlar arasında kalan birçok belediye, taşeron işçilerin maaşlarına zam yapıp yapmama konusunda ikilemde kaldı. Belediyeler çözüm için ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurdu. Belediyelerin sorularını iki farklı görüş ile yanıtlayan bakanlık, taşeron işçilerin asgari ücretle artık hiçbir bağının kalmadığını ve işçilerle imzalanan toplu iş sözleşmesinin esas alınması gerektiğini belirtti. Bu durumda belediyeler, asgari ücreti yansıtsa bakanlıkla ters düşecek, yansıtmasa 400 bin taşeron işçiye adeta zulüm yaparak hak kayıplarına sebebiyet verecek.

ÖNCEKİ KANUNLAR HİÇE SAYILDI

Belediyeler, il özel idareleri ve mahalli idare birliklerinde hizmet veren taşeron işçiler, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurumların kurduğu özel şirketler aracılığıyla sürekli işçi kadrosuna geçirilmişti. Taşeron işçilerin maaşları ise sendikaların aradan çıkarılmasıyla imzalanan toplu iş sözleşmesi ile belirlendi. Aynı zamanda işçilerin Bakanlar Kurulu’nun personelin çalışma usul ve esaslarının belirlendiği 11608 sayılı kararı ile işçilerin asgari ücrette meydana gelen değişiklikten faydalanmasına karar verildi. Bu karara rağmen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının taşeron işçilerin asgari ücretle bağlarının kalmadığını belirtmesi, Bakanlar Kurulu kararının hiçe sayıldığının bir göstergesi oldu.

KADROYA GEÇMESELERDİ DAHA İYİYDİ!

Kadroya geçmeden önce taşeron işçilerin maaşına asgari ücrete gelen fark doğrudan yansıtılıyordu. Belediye ve taşeron firma arasında imzalanan iş sözleşmesine göre işçiler maaşlarını asgari ücretin yüzde 20’si, 40’ı veya 60’ı şeklinde yapılan hesaplamalar doğrultusunda alıyordu. Ancak bakanlık taşeron işçilerin maaşına toplu iş sözleşmesi bitene kadar yüzde 4’lük zam yapılmasının yeterli olduğu görüşüne yer verdi. Bu durumun taşeron işçilerin aleyhine olduğunu açıkça gösteriyor.

ÇOCUĞUMUZA AYAKKABI ALAMAZ HALE GELDİK

Asgari ücretin maaşına yansıtılıp yansıtılmayacağı konusunda endişeye kapılan H.A., “Biz yıllardır kurumumuza ve devletimize aynı işi yapan kadrolu arkadaşlarımızın neredeyse iki kat maaş aldığı bir ortamda özveriyle hizmet ettik. Tam kadrolu olduk derken kendimizi belediye şirketinde bulduk. Onu da sineye çektik. Enflasyona ezilmeyiz artık derken sadece % 4 zamlanan maaşımız ile çocuğumuzun birine dahi ayakkabı alamayacak duruma geldik. Asgari ücretin yansıyıp yansımayacağı konusu bir an evvel çözülmeli” şeklinde konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ