Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

TBMM’de Taşeron, Maaş Zammı ve KİT’lere Kadro Açıklaması

TBMM’de Taşeron, Maaş Zammı ve KİT’lere Kadro Açıklaması

Taşeron işçilerden kadro alamayanların sorunları ve kadroya geçen işçilerin maaş zammı sorunu TBMM gündemine geldi. İsmail KONCUK yaptığı açıklamada önemli ifadeler kullandı.

 

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, TBMM ‘de açıklamada bulundu. Koncuk yaptığı açıklamada taşeron işçilerin sorunlarına değindi. Taşeron işçilerin tamamına kadro verilmediğini söyleyen Koncuk, maaş zammını da eleştirdi.

BÖYLE BİR SAYI YOK

Taşeron işçilerin tamamına kadro verilmediğini söyleyerek  hükumeti eleştiren İsmail Koncuk, “Taşeronlara kadro verdiniz, dediniz ki: “Biz 1 milyon taşerona kadro vereceğiz.” Hayır, böyle bir sayı yok, yanlış. Bakın, 2002 yılında kamuda sadece 20 bin civarında taşeron vardı; 2002 yılında yani iktidara geldiğiniz yıl, sadece 20 bin. Kaç oldu, biliyor musunuz? Kamuda bu sayı 700-800 binlere çıktı, belediyeleri de dahil ettiğimizde 1 milyonu aşan bir sayıyla karşı karşıyayız, özel sektörü dâhil ettiğimizde 2 milyon taşeron çalışanla karşı karşıya kaldık.”

SÖMÜRÜ SİSTEMİ

“Sebep? Sizin beceriksiz devlet yönetimi anlayışınız. Taşeronluk bir sömürü sistemidir, evlatlarımızın geleceğini sömürmektir, iliğinin, kemiğinin, kanının sömürülmesine müsaade etmektir. Yıllarca bunu yaptınız, “Kadro verdik.” dediniz, vermediniz.”

KİT’LERDE HALA PROBLEM VAR

Hâlâ problemler yaşanıyor, KİT’lerde problem var. İnsanları aldatıyorsunuz. Hastanelerde çalışan bir sürü taşeron vardı, sadece bir kısmını kadroya aldınız, yüzde 70 kotası koydunuz, yüzde 30’u bugün işsiz kaldı. Bugün yirmi yıldır taşeron olarak çalışan bir vatandaş yanıma geldi, yirmi yıldır, Ankara Numune Hastanesinde; tazminatı bile ödenmemiş ya, dava açmış. Allah’tan korkun ya, bu sizin devri iktidarınızda oluyor. Adam yirmi yıldır çalışacak, işten atacaksınız, tazminatını da ödemeyeceksiniz ve adam dava açarak bu hakkını elde etmeye çalışacak. Bu devlet yönetmek midir? Bu adil olmak mıdır? Onun için, bu taşeron konusunda milleti aldatmayın.”

MAAŞ ZAMMI

Kadroya geçirilen işçilerin maaş zamları konusuna da değinen İsmail Koncuk , düşük oranda yapılan artışlara tepki gösterdi ve şu ifadeleri kullandı:

“O kadroya geçirdiğinizi söylediğiniz taşeronlara 2020 yılı sonuna kadar sadece 4+4 zam yaptınız, sabit zam yani enflasyon yüzde 50’de olsa, taşerondan kadroya geçenin zammı yüzde 4 olacak. Böyle bir anlayış olabilir mi? Bu nasıl bir hesaptır, bunu birileri izah etsin, “Sebebi şu.” desin. Yani enflasyon yüzde 50, taşerona yapılan zam yüzde 4, bu hesap nasıl bir hesaptır, bunun millete izah edilmesi lazım.”

2020 Yılı Taşeron İşçilerin Tediye ve Bayram İkramiyeleri ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.