Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Torba Kanun İle Milyonlarca Çalışana İzin Müjdesi Verildi

Torba Kanun İle Milyonlarca Çalışana İzin Müjdesi Verildi

Torba Kanunun kabulü ile milyonlarca çalışana müjde verildi. Çalışanlar resmi tatillerini uzatabilme hakkına sahip oldular. Çalışanlar resmi tatil öncesi ve sonrası 1 gün izin kullanarak izin sürelerini uzatabilecekler.

 

ÖZEL GÜVENLİK EKONOMİ HABER – Resmi Gazete’de yayımlanan Torba Kanun ile çalışanlar izinlerini istedikleri gibi bölme hakkına sahip oldular. Çalışanlar istediklerinde 1 gün de olsa yıllık izin kullanma hakkına sahip olacaklar.

Daha önce çalışanlar 10 günden az olmamak şartı ile yıllık izinler 3’e bölünüyordu. Ancak yeni düzenleme ile  izinler istenilen parçaya bölünebiliyor. Bu durumda çalışanlar isterlerse yıllık izinlerinden 1 günde olsa kullanabilecekler.

Bu durum özellikle resmi tatiller öncesi ve sonrasında 1 günlük izin kullanarak süreyi uzatma imkanı da getirdi.

İZİNLERİ BÖLMEK SERBEST

Yeni yapılan düzenleme ile eskisi gibi 1 yıllık çalışma sürelerini dolduran çalışanlar kıdemlerine göre belirlenen  izin günlerini kullanabiliyorlar. Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in aktardıklarına göre izni parçalara ayırma konusunda çalışanlar artık özgür. Bu bağlamda 20 gün izni olan bir çalışan bunun 10 gününü kullandıktan  sonra kalan 10 günü istediği parçaya bölebiliyor.

Yapılan bu düzenleme ile işverenler de daha önce yasaya aykırı olarak kullandırdıkları 1 günlük izinler sebebi ile ceza ücreti ödemekten de kurtulmuş olacaklar.

KIDEME GÖRE İZİN SÜRESİ

Kimin ne kadar izin kullanacağı ise işçinin kaç yıl çalıştığı ile orantılı. Bir yıldan beş yıla kadar çalışanlar 14 gün, 5 yıldan fazla 15 yıldan az çalışanlar 20 gün, 15 yıl dahil daha fazla çalışanlar ise 26 gün izin hakkı alıyorlar.(Milliyet)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.