Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

10 bin özel güvenlik görevlisi işsizlikle karşı karşıya

10 bin özel güvenlik görevlisi işsizlikle karşı karşıya

‘FETÖ’yle irtibatlı olduğu iddiasıyla kapatılan özel güvenlik şirketilerinde çalışan yaklaşık 10 bin özel güvenlik görevlisi işsizlikle yüz yüze.’

 

blank

blank

‘FETÖ’yle irtibatlı olduğu iddiasıyla 60’a yakın özel güvenlik şirketi kapatılmaya başlandı. Kapatılan şirketlerde yetkili olan sendikaların yetkileri düştü. Bu şirketlerde çalışan özel güvenlik görevlilerin ise işlerine son verildi. Tüm şirketlerin kapatılması durumunda 10 bin  civarında özel güvenlik görevlisi işsizlikle karşı karşıya kalacak.

İl emniyet müdürlükleri, 3 Mart tarihinde ‘dağıtım yerlerine’ ifadesiyle bir belge gönderdi. Özel güvelik şirketlerinin isimlerinin sıralandığı belgede, “Kurucusu, yöneticileri, temsilcileri hakkında, FETÖ/PDY Terör Örgütüne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edildiğinden, 5188 sayılı kanunun 22. maddesi gereği Bakanlık makamınca faaliyet izin belgelerinin iptal edildiği bildirilmiştir. Bu itibarla, özel güvenlik hizmeti aldığınız yukarıda isimleri yazılı özel güvenlik şirketlerinin faaliyet izin belgesi iptal edildiğinden gerekli işlemlerin yapılarak Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne bilgi verilmesini rica ederim” denildi.

Emniyet müdürlüklerinin bu yazısından sonra özel güvenlik hizmeti alınan yerlerde tutanak tutularak hizmet alımına son verildi.

Özel güvenlik görevlileri, “Şimdi ana işverenlerin bazıları işe gelmeyin diyor. Bazıları armaları sökerek gelin, sivil çalışın paranızı vereceğiz diyor. Bazıları ihale yapılana kadar bekleyin diyor. Sigorta çıkışları verilmiş mi verilmemiş mi belli değil” dedi.

Kapatılan firmalarda toplam 10 bin civarında çalışanın bulunduğunu belirten güvenlik görevlileri, “Şimdi 10 bin kişi işsizlikle karşı karşıya. Bu şirketlerin bazılarında örgütlü olan Türk-İş’e bağlı Güvenlik-İş’le Hak-İş’e bağlı Öz-İş‘in yetkileri de düştü” dedi.(evrensel)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ