Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Üçüncü Havalimanı için en az 1500 nitelikli özel güvenlik görevlisi ihtiyacı olacak

Üçüncü Havalimanı için en az 1500 nitelikli özel güvenlik görevlisi ihtiyacı olacak

Güvenlik Servisleri ve Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı ve aynı zamanda Securitas Türkiye Başkanı olan Murat Kösereisoğlu düzenlediği yemekte basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 

blank

blank

Trilye Restaurant’da düzenlenen yemekte güvenlik sektörü, 3. Havalimanı, 2017’ye ilişkin değerlendirmeler ve 2018 yılına yönelik hedefler konuşuldu.

“GEÇMİŞE ORANLA TAHSİLAT SÜREMİZ 7 GÜN GERİLEDİ”

Güvenlik sektörünün büyümesinde ülkemizdeki son dönemde yapılan yatırımların büyük bir rol oynadığını belirten Kösereisoğlu’nun değerlendirmeleri şu şekilde oldu: “Bu sene güvenlik sektörü yüzde 27 oranında büyüdü. Bu büyümenin önemli bir bölümü 2 bin kişiye yakın yeni istihdamımızdır.  Bunun yüzde 35 civarı da ülkemizde yapılan yeni yatırımlar sonucu oluyor. Yüzde 65’i de rekabetten aldığımız işler dolayısıyla oldu. Şu anki ekonomik konjonktürde insanlar kendilerine destek olabilecek tedarikçilerle çalışmak istiyorlar. Bizim şu sıralar tahsilat süremiz 1,5 yıl öncesine göre 7 gün kadar geriledi. Biz önceden 38 günde paramızı toplayabilirken, şimdilerde 45 günde paramızı toplayabiliyoruz. Bu da piyasanın vadeleri uzadı demektir. Bunun 2 sebebi var. İlki işletmelerin ekonomik zorluklarıdır. İkincisi psikoloji diyebilirim. Negatif ekonomik haberler okunduğunda daha tedbirli davranıp kendini korumaya çalışıyor. Bu yüzden de bugün ödeyebileceği parayı haftaya ödemeyi tercih ediyor. Bir kısım insan da bunu art niyetli kullanıyor. Bunu bile bile yapanlar var. Ekonominin psikolojide çok ciddi bir etkisi var. Bunun bir kısmının ekonomik zorluk olduğunu düşünüyorum fakat, büyük bir kısmının da konjonktürü kullandığını düşünüyorum. Hele ki büyük firmalar konjonktürü çok kullanıyor. Bu da öz kaynak problemi olan, kredi problemi olan küçük ölçekli işletmeleri sıkıştırıyor.

“DEVLET İMMÜN SİSTEMİNİ VE GÜVENLİK MEKANİZMALARINI TEKRAR KURDU”

2015 ve 2016 yıllarında ömrümüzde görmediğimiz terör olaylarını yaşadık. 2017 buna nazaran çok daha iyi geçti. Samimiyetle söyleyebilirim ki; özellikle 17-25 Aralık’tan sonra polisin içinde bir temizlik yapıldı. Arkasından askeri olarak bir kalkışma oldu. Tüm bunlar yüzünden ülke olarak immün sistemimiz çöktü. 2017 sivillerin hayatının doğrudan tehlike altında olmadığı bir yıl oldu. Toplarlanma da böyle oldu. Devletin immün sisteminin ve güvenlik mekanizmasının tekrar kurulabildiğini düşünüyorum. 2016 yılında özellikle Reina saldırısından sonra insanlardaki korunma içgüdüsü çok ağır bastı. Özel Güvenliklerin terörle mücadelede hasarı azaltma noktasında faydası var ama sonuçta esas misyon devletin kolluk kuvvetlerindedir.”

 

“KAMU BİZİM İÇİN YETERİNCE KÂRLI BİR ALAN DEĞİL”

Devletle iş yapmamaları konusuna da açıklık getiren  Kösereisoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet insanları kamu bünyesine alıyor. Hizmet yerine iş gücü alımı yapıyor. Önceki genelgelerde ‘Adam Ay Usulü İşler’ ibaresinden bahsedilir. Diyor ki, ‘bana 10 temizlikçi ver ve 1 ay çalışsın’. Bu iş gücü satışıdır, hizmet satışı değildir. Katma değerinizin olmadığı bir yerde kâr marjlarınız çok düşük oluyor. Bu nedenle kamu bizim için yeterince kârlı bir alan değil.

“3. HAVALİMANI’NIN DENEYİMLİ VE NİTELİKLİ ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE İHTİYACI VAR”

Havalimanı’ndaki ihtiyaç, pazarda yeni bir ihtiyaç doğurcak. İhtiyaç duyulan iş gücü konusunda 3 bin 500 kişi gibi bir rakamdan bahsediliyor. Bunun 1500 kadarı zaten Atatürk Havalimanı‘nda var. Gerekli nitelikli iş gücü ihtiyacının bir kısmı buradan karşılanacaktır. En az 1500 kişilik nitelikli özel güvenlik görevlisi ihtiyacı doğacak. Özellikle havacılık güvenliğinde çalışanların çok eğitimli ve deneyimli olması lazım. Biz de bu yönde eğitimler veriyoruz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden alınan sertifikalarımız var. 3. Havalimanı İstanbul’daki iş gücünde bir hareketlenmeye sebep verecektir. İstanbul’da fiili istihdamda 50 -60 bin kadar kişi var. Bunlardan 1500 kadarı da İGA (3.Havalimanı)’dan sağlanacak. Deneyimli iş gücünü çekmek için daha yüksek ücretli bir istihdam yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü havalimanının deneyimli iş gücüne ihtiyacı var. Bunun planlamasının 14 ay önce başladığını biliyorum. Tüm teşkilatlanma işini İGA Güvenlik kendi bünyesinde yapacak. Yüksek teknoloji ve deneyimli personelin bir arada olması şarttır. Eğitim elbette çok önemlidir ama deneyim çok daha hayati öneme sahiptir. Bir meslekte de mektepli ve alaylılar vardır ama hangi okulu okuduğundan ziyade, edindiğin deneyim önemlidir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘nün de belirlediği bir takım eğitimler var. Bunun yanında iş gücünün sektörler arasındaki sirkülasyonunu durdurmak istiyoruz. Bu mesleğin cazibesini yükselterek insanları sektörün içinde tutmamız gerekiyor.

YAPILACAK İYİLEŞTİRMELER KALİTELİ VE DAHA GÜVENLİ HİZMETİN VERİLMESİNİ SAĞLAYACAK

Son dönemlerde artan terör olayları ile ilgili riskin tamamen ortadan kalkmadığını kaydeden Kösereisoğlu, immün sistem ile istihbarat çalışmalarının ciddi şekilde toparlandığını kaydetti. Devletin sürdürdüğü mücadeleye bilgi ve hasarı mümkün olduğunca azaltma yönünde destek verdiklerini belirtti.

Mesleği cazip hale getirmek için yapılacak iyileştirmelerin daha kaliteli ve üst düzey güvenlik hizmeti üretmelerine yardımcı olacağını kaydeden Murat Kösereisoğlu, “Yıpranma payının olması gerekiyor. Vardiyalı çalışma saatleri daha fazla dolayısıyla risklerin olduğu bir iş yapıldığı için iş görmezlikte ki tazminatın %100 olması gerekiyor. Bunun yanı sıra görev esnasında ölüm halinde yakınların da bir dizi yan haklara sahip olması gerekmekte. İnsanlar, böylesine risklerle dolu bir iş yapmaktansa iş değiştirmeyi tercih ediyor. Bilinmeli ki bu işi yaptığınız sürece gece ve bayram vardiyaları olacak. Dolayısıyla talep vardiya tazminatlarının da yükselmesi gerekiyor. Bu söylediklerimin elbette iş verene yansıması olacak. Endüstride gereken iyileştirmeyi yapalım istiyoruz. Bu endüstride yüksek primlerin ödenmesi gerekiyor. Bu iyileştirme ile bizim kazancımız insanların endüstride kalması olacak. Dolayısıyla biz işimizi daha yapacağız. Daha kaliteli ve daha güvenli güvenlik hizmeti üreteceğiz” şeklinde konuştu.(zafer gazetesi)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ