Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

A.Ü. Özel Güvenlik ve Koruma ön lisans programında ki çelişki!

A.Ü. Özel Güvenlik ve Koruma ön lisans programında ki çelişki!

A.Ü. Özel Güvenlik ve Koruma ön lisans programındaki çelişki!

 

Editör’ün Kaleminden,

Bildiğiniz gibi 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Kanunun bazı maddelerinde değişiklikler yapıldı.

Bu değişikliklerin hepsine birde bu yazımda değinmeyeceğim, madde madde değişiklikleri incelediğimiz yazılarımı editör köşe yazıları sayfamızda bulabilirsiniz.

680 sayılı KHK’nın 66.maddesin de yapılan düzenleme ile Özel güvenlik birimleri veya özel güvenlik şirketlerinin şubelerinde veya onbeş kişi ve üzerinde özel güvenlik görevlisi istihdam edilen yerlerde en az bir güvenlik sorumlusu belirlenir. Güvenlik sorumluları 10 uncu maddede belirtilen şartlara ilave olarak en az önlisans mezunu olma şartı aranır.”

Görüldüğü üzere “Güvenlik Sorumlusu” statüsü bu mevzuat ile güvenlik sektörüne girmiş oldu. Güvenlik sorumlularının özel güvenlik görevlisi olma şartlarını düzenleyen 10.maddede ki şartlara ilaveten Ön lisans yani 2 yıllık meslek Yüksek Okulu mezunu olma şartı getirildi.

Bu eklenen maddeyi olumlu bulduğumu hemen belirtmek isterim. Çünkü ihdas edilen bu yeni kadroda çalışmak isteyen özel güvenlik personelini, eğitim durumlarını yükseltebilmeleri için teşvik ediyor.

Kanun değişikliği tahsil durumunu Ön lisans olarak belirlemiş ama herhangi bir branş yada bölüm zorunluğu getirmemiştir. Güvenlik Sorumlusu olabilmek için “Özel Güvenlik ve Koruma” ön lisans programlarından mezun olmanıza gerek yoktur. Herhangi bir Ön lisans programını bitirmiş olmanız yeterlidir.

Durum böyle iken, elbette, halen sektörde çalışan özel güvenlik personelinden tahsil yapmak isteyenlerin yöneleceği ilk adres, hem çalışıp hem okuyabilecekleri, Anadolu Üniversitesinin ön lisans programlarıdır.

Doğal olarak özel güvenlik sektöründe çalışan personel bu Üniversitenin Özel Güvenlik ve Koruma bölümünü tercih etmek isteyecektir. Ancak bölüm ile ilgili kayıt şartlarını incelediğimde inanın çok şaşırdım…YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ…


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ