Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Akbank tüm sistemleriyle çoktü!

Akbank tüm sistemleriyle çoktü!

Akbank sistemleri bugün sabah saatlerinde çöktü. ATM, mobil, internet şubesi ve POS cihazları uzun süredir kullanılamaz durumdayken, bankadan ilk açıklama geldi.

 

blank

blank

15 milyonun üzerinde müşterisiyle ülkemizin en büyük bankalarından biri olan Akbank, bu sabah itibarıyla sistemlerinde önemli bir problemle karşı karşıya kaldı.

Sabah saatlerinde henüz nedeni bilinmeyen bir problemden ötürü bankanın ATM, mobil, internet şubesi sistemleri çökerken, aynı zamanda POS cihazlarıyla da herhangi bir işlem yapılamadı.

Sorunun kaynağı ne?

Şimdilik resmi kaynaklardan sistemsel problemin kaynağı ile ilgili net bir bilgi verilmedi. Ancak önümüzde donanımsal, yazılımsal ve güvenlik olmak üzere üç farklı ihtimal var.

Akbank tüm sistemleriyle çoktü!01

Bankanın veri tabanıyla ilgili donanımsal bir sorun yaşanabileceği gibi, yazılımsal bir sorun olmuş olma ihtimali de bir hayli güçlü. Ayrıca bankanın sistemlerine bir saldırı olabileceği de, ihtimaller arasında.

Akbank’tan ilk açıklama geldi

Sabah saatlerinden itibaren sistemlerin çalışmaması üzerine geçtiğimiz dakikalarda bir açıklama yapan Akbank, “Sistemlerimizde geçici olarak yaşanan yavaşlama ve kesintiler” giderilmiştir sözlerine yer verse de, şu anda bankanın resmi web sitesine erişim hâlâ problemli.

Ayrıca bu denli uzun süren bir kesintinin meydana gelmesi, pek sık gördüğümüz bir olay değil. O nedenle umuyoruz ki sistemlerdeki endişe verici bu problem en kısa zamanda çözülür ve hem banka hem de müşteriler işlemlerine devam edebilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ