Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Bekçi mevzuatı yeniden düzenleniyor! Köylere bekçi alınacak mı?

Bekçi mevzuatı yeniden düzenleniyor! Köylere bekçi alınacak mı?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrası bekçilik uygulaması yeniden başlatılmıştı. Bekçi mevzuatının yeniden düzenlenmesi için düğmeye basıldı.

ÖZEL GÜVENLİK HABER – Başlatılan uygulama kapsamında iki yılda ülke genelinde yaklaşık 30 bin bekçi alımı yapıldı. Edinilen son dakika bekçi haberi bilgilerine göre bekçiler için yeni kanun hazırlanıyor.

blank

blank

Günümüz şartlarına uygun şekilde hazırlanacak çarşı ve mahalle bekçiliği mevzuatı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında toplanan kurulda ele alındı.  Söz konusu toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Polis Akademisi  Başkanlığı yetkilileri de katıldı.

Yürürlükte olan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Mevzuatı , 1966 tarihinde hazırlanmış ve yürürlükte olan bir mevzuat, bekçilere kimlik sorma yetkisi veren yönetmelik te ki hüküm de mahkeme kararına takıldı, bu nedenle hem kanunun eski dilinin güncellenmesi hem de uygulama alanlarının düzenlenmesi için, mevzuatta ortaya çıkan sıkıntıları giderecek şekilde yeni bir kanun düzenlemesi yapılacak.

MAKUL ŞÜPHE

Çıkarılacak yeni kanun da, bekçilerin yetkilerini kullanırken ‘keyfi uygulamaların’ ortaya çıkmaması amacıyla, özellikle araç durdurma ve kimlik kontrolü konusunda bekçilere ‘makul şüphe‘ şartı getirilmesi planlanıyor.

Mevcut yönetmeliğe göre bekçiler , belli şartlar altında kimlik sorma ve araç durdurma yetkisini kullanıyor. Ancak bekçiler araçlarda arama yapamıyor. Öte yandan vatandaş istemezse bekçilerin kimliğe zorla bakma yetkisi yok. Bekçiler ise bu durumda polise haber veriyor. Yeni kanunla bu sıkıntının giderilmesi planlanıyor.

Yeni kanunla bekçiler şüphelendikleri kişilerle ilgili makul şüphe şartıyla kimlik sorabilecek ve araç kontrolü yapabilecek. Ayrıca bekçilere psikolojik eğitim ile insan hakları eğitimleri de verilecek.

kimlik sorma yetkisi

YAŞ VE FİZİKİ YETERLİLİK

Türkiye Gazetesinin aktardığı bilgide yeni kanunda bekçilik için yaş ve fiziki yeterlilik kriterlerinin de belirleneceği belirtildi.

KÖYLERE BEKÇİ ALIMI YAPILACAK MI?

Mevcut kanunda bekçiler il ve ilçe merkezlerinde belediye sınırları içinde çalışıyor. Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıda, İçişleri Bakanı Soylu “Şu anda köylerde bekçi görevlendirme düşüncemiz ve hazırlığımız yok. Ama ileride gerekli olabileceği düşüncesiyle bu yönde bir düzenleme yapılması doğru olur” dedi.

KÖYLER JANDARMA SORUMLULUĞUNDA

Bu teklif üzerine teklif metnine jandarmanın sorumlu olduğu belediye sınırları dışında kalan köylere bekçi alımının önü açılacak.

Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından köylere bekçi alımı yapılacak mı? henüz bu konu ile ilgili bir çalışma yok ancak kanun metninde yer alırsa köylere bekçi alımı yapılabilecek.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.