Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

CHP’li Özdiş , PTT’de Güvenlik Görevlisi Olarak Çalışanların Maaş Mağduriyetini sordu

CHP’li Özdiş , PTT’de Güvenlik Görevlisi Olarak Çalışanların Maaş Mağduriyetini sordu

CHP’li Özdiş PTT’nin güvenlik ihalesini kazanan Reis Güvenlik ve Dünya VİP Güvenlik firmalarının çalışanların maaşlarından yaptığı kesintiyi ilgili kurumlara aktarmamasını TBMM gündemine taşıyarak Başbakan’a ve ilgili bakanlara sordu.

CHP Adana Milletvekili, TBMM İdare Amiri İbrahim Özdiş, PTT’nin güvenlik ihalesini kazanan Reis GüvenlikDünya Vip Güvenlik Hizmetleri’nin yaklaşık 4 aydır çalışanların maaşından Bireysel Emeklilik Sistemi(BES), varsa icra ve sendika kesintilerini yaptığını ancak kesilen paraların ilgili kurumlara aktarılmadığının iddia edildiğini belirtti. Başbakan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlarına ayrı ayrı yazılı soru önergesi vererek durumu sordu.

CHP Adana Milletvekili, TBMM İdare Amiri İbrahim Özdiş PTT’nin güvenlik hizmetleri ihalesini kazanan Reis GüvenlikDünya Vip Güvenlik Hizmetleri Ltd. Şti. ortaklığı Nisan 2016’dan beri Türkiye genelindeki PTT şubelerinde güvenlik görevlileri istihdam ettiğini ifade etti.  “Tarafıma gelen bilgilere ve iddialara göre Eylül 2017 yılından bu yana çalışanların maaşlarından BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi) , varsa icra borçları ve sendika aidatları kesilmekte ama söz konusu kesilen paralar ilgili tarafa hiçbir şekilde aktarılmayıp, firma tarafından kullanılmaktadır.” diyen CHP’li Özdiş konuyu TBMM gündemine taşıdı.

blank

blank

 

“ÇALIŞANLARA ‘ŞİRKET MADDİ OLARAK SIKINTIDA, BİRKAÇ AY İDARE EDİN’ UYARISI”

 

Bahsi geçen durumun nedenini öğrenmek isteyen çalışanlar firmalarını aradıklarında da cevap olarak “Şirket maddi olarak sıkıntı içerisinde, birkaç ay bizi idare edin, kesilen paralar ilgili yerlere mutlaka iletilecek” denildiği belirten CHP’li Özdiş önergesinde şu sorulara yer verdi:

1- Yukarıda bahsettiğim iddialara ilişkin tarafınıza veya BİMER’e herhangi bir şikayet ulaşmış mıdır? Ulaştıysa herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

2- Çalışanların maaşından kesilen paranın ilgili tarafa aktarılmaması ihale şartlarına aykırı değil midir?

3- Reis Güvenlik ve Dünya Vip Güvenlik firmaları Türkiye genelinde kaç ilin güvenlik ihalesini kazanmışlardır?

4- Reis Güvenlik ve Dünya Vip Güvenlik firmalarının kazandığı ihale bedeli ve şartları nelerdir?

5- Türkiye genelinde kaç PTT şubesinde söz konusu ortaklığın kaç personeli güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadır?

6- Reis Güvenlik ve Dünya Vip Güvenlik firmaları birlikte veya ayrı ayrı Türkiye genelinde başka herhangi bir kamu kurumunun güvenlik ihalesini kazanmış mıdır?

7- Çalışanların maaşından kesilen paranın ilgili tarafa aktarılmaması ihale şartlarına aykırı değil midir? Bu anlamda ihaleyi feshetmeyi düşünüyor musunuz?

8- Firmanın yaşadığı ekonomik sıkıntıyı çalışanların maaşlarından yapılan kesintilerle karşılamaya çalışmak suç değil midir?

9- Çalışanların mağduriyetini giderecek misiniz?(ikrarhaber)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ