Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanlığı Genel Müdürlük Oldu

Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanlığı Genel Müdürlük Oldu

Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

blank

blank

Kararname ile Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanlığı olarak Koruma hizmetlerini yürüten Başkanlık, İdari İşler Başkanlığı bünyesinde Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne dönüştürüldü.

27 No’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile daha önce yayımlanmış olan 1 sayılı kararnamede değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ile bu zamana kadar Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanlığı olarak hizmet veren Koruma Başkanlığı, Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak yeniden yapılandı.

Kararnamenin yakın koruma ve diğer koruma hizmetleri ile ilgili değişiklik yapılan maddelerini Cumhurbaşkanlığı Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü Görev ve Sorumlulukları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görev ve sorumlulukları yeniden belirlendi, yapılan değişiklikler içinde dikkat çeken bir başka konu ise Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının talebi durumunda Bu zamana kadar Emniyet Genel Müdürlüğü personeli tarafından sağlanan koruma hizmetine, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından da personel görevlendirilebilecek. Bu görevlendirmeler İçişleri Bakanlığınca yapılacak.

Bir başka dikkat çeken ayrıntı ise ülkemize gelen yabancı devlet başkanlarına (Başkan, Cumhurbaşkanı, Emir, Kral) koruma hizmetini Cumhurbaşkanlığı Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü vermekteydi, Başbakanları ise Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı üstleniyordu, Başbakanlık Makamının kaldırılması ile Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı da kaldırıldı, bu nedenle kararnameye Konuk Devlet Başkanları ibaresi ile birlikte Hükümet Başkanları (Başbakan) ibaresi de eklenerek bu görevde yine Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne verilmiş oldu.

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.