Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenlik görevlilerine haklarını savunmak yasak

Güvenlik görevlilerine haklarını savunmak yasak

Türkiye’de aktif çalışan 284 bin 399 güvenlik görevlisinden sadece 117 bin 92’si sendikaya üye ve ayrıca grev hakları da yok.Özel güvenlik görevlilerinin çalışma ilişkilerinden kaynaklı sağlıklarının nasıl etkilendiği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) Özel Güvenlik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği kitabında ortaya konuyor. İşverenlerin iş gücü maliyetlerini düşürmek için güvenlik görevlilerini kayıt dışı çalıştırma yoluna gittiği ifade edilen kitapta, durum şöyle açıklandı: “Kayıt dışı çalışma ve geçici istihdam olmak üzere bu tür istihdam biçimleri özel güvenlik sektöründeki haksız rekabeti arttırdığı gibi kaliteyi de düşürmekte, verilen hizmetlerin verimsizliği, kamu ve özel işbirliğine olumsuz yansımakta. Hizmetin belirli aşamalarında devreye sokulan bu istihdam biçimlerinin fason üretim yapan ve taşeron işçi çalıştıran işyerlerinde daha fazla olduğu belirlenmiştir.

ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜYOR

“Kayıt dışı çalışma, istihdam edilen güvenlik görevlisinin yeterliliğinin ve güvenlik hizmetinin niteliğinin düşmesine yol açar. Farklı istihdam biçimleri, ücretlerin düşük kalmasına ve kariyer olanaklarının sınırlanmasına yol açtığı gibi güvenlik görevlilerinin devir hızının artmasına da neden olmakta. Farklı istihdam biçimlerinin yanı sıra devir hızlarının yüksek olması da iş sağlığı ve güvenliği politikalarının uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Güvenlik görevlilerinin alt işveren çalışanı olmaları, ulaşılmalarını güçleştirdiği gibi, bu alanda çalışmak için yeterli süre bulunamaması nedeniyle güvenli ve sağlıklı çalışma alışkanlığı kazanmalarını zorlaştırmakta”.

GREV HAKLARI YOK

Toplu iş ilişkileri güvenlik görevlilerinin işveren karşısında güçsüz kaldıkları çalışma ilişkilerinde, birleşerek güç kazanmalarını sağladığına dikkat çekilen kitapta örgütlülüğü dair veriye de açıklanıyor. Resmi rakamlara göre 284 bin 399 güvenlik görevlisinden sadece 117 bin 92’si sendikaya üye. Ayrıca özel güvenlik görevlilerinin greve çıkması da kanunen yasak. Durum kitapta şöyle değerlendiriliyor: “Güvenlik görevlilerinin bireysel iş ilişkilerinde yasal korumaya sahip olmalarına karşın, toplu iş ilişkileri açısından toplu pazarlık hakkına sahip olmakla birlikte grev hakkına sahip olmamaları, bu hakların tam  olarak kullanılamamasına yol açmaktadır.”

ÇAĞDAŞ GÖRÜŞE GÖRE DEMOKRATİK KATILIM ÖNEMLİ

“Güvenlik görevlisi işveren, alt işveren ve hizmet alan kesimler arasında korunmasız kalmakta ve varlığını korunmasız biçimde sürdürmektedir. Böylece güvenlik görevlilerinin çalışma koşulları, çalışma ilişkileri ve çalışma ortamı ile ilgili savaşımları güçleşmektedir. Oysa çağdaş iş sağlığı ve güvenliği yaklaşımı çalışanların, bu hakları korunduğu ölçüde, sağlıklı ve güvenli işyerleri yaratma çabalarına demokratik biçimde katılabileceklerini; bu çabaların amaca ulaşmasının ön koşullarından birinin de bu katılım olduğunu öngörür”.(anayurt)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.