Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenlik görevlisinin güvenliği tehlikede

Güvenlik görevlisinin güvenliği tehlikede

1 milyona yakın güvenlik görevlisi kartı bulunan kişilerin işyerinde karşılaşacağı tehlikeler arasında sürekli ayakta durma, bazılarının yanında gezdirdiği silah ve köpeklerin tehlikeleri, sözel ve fiziksel şiddet, kadınlara cinsel taciz var.

Özel güvenlik görevlilerinin sağlığı ve güvenliği için hazırlanan kitapta onların karşılaşabileceği tehlikeler sıralandı. Bunlar arasında sürekli ayakta durma, bazılarının yanında gezdirdiği silah ve köpeklerin tehlikeleri, sözel ve fiziksel şiddet, kadınlara cinsel taciz yer aldı.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) Özel Güvenlik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği kitabında, 1 milyona yakın özel güvenlik görevlisi kartı bulunan kişilerin sex hikayeleri işyerinde karşılaşacağı tehlikeler anlatıldı. Bunlar şöyle sıralandı: “Çalışma ortamına bağlı tehlike ve riskler (Fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik, güvenlik, psikososyal), çalışma koşullarının tehlike ve riskler üzerindeki etkileri (Ücret ve ödeme biçimleri; çalışma süresi ve süre örgütlenmesi; risk grupları); çalışma ilişkilerinin tehlike ve riskler üzerindeki etkileri (Bireysel ve toplu iş ilişkileri); mesleki eğitimin ve istihdam koşullarının tehlike ve riskler üzerindeki etkileri (Genel eğitim düzeyi, mesleki eğitim, istihdam biçimi ve koşulları)”.

SÜREKLİ AYAKTALAR

Çalışma koşullarına bağlı tehlikelerde dikkati çeken fiziksel iş yükü oldu. Bu tehlikeler arasında yer alan vardiyalı çalışma ve gece çalışması yapılması yeme ve uyku alışkanlıklarını etkiliyor. Güvenlik görevlilerinin sürekli ayakta durması ayak, bacak, bel, sırt ve eklem ağrılarına; genel kas yorgunluğuna ve spazmlarına; ödeme ve varise; süre uzadıkça tendon ve bağlarda dejenerasyona neden oluyor. Sürekli ayakta durmaya karşı işverenin alması gereken önlemler “Sürekli ayakta çalışılan süreyi sınırlamalı, dönüşümlü çalışma uygulamalıdır. Yeterli süre ve sayıda dinlenme arası verilmelidir. Olanaklı ise seyyar oturma yeri sağlamalıdır” diye anlatılıyor.

KÖPEK DEYİP GEÇME

Özel Güvenlik görevlilerinin yanlarında bulundurduğu köpekler tehlike kaynakları arasında sıralanıyor. Köpeklerin saldırma, ısırma, enfeksiyona veya alerjiye yol açabilecek tehlike kaynağı olduğu aktarılarak, işverenlerin alması gereken önlemler şöyle sıralanıyor: ” Köpek bakıcısının eğitimli ve sertifikalı bir kişi olması, köpeğin iyi eğitilmesi sağlamalıdır. Performansı azalan veya saldırganlaşan, birlikte çalışılması artık porno izle uygun olmayan köpeği değiştirmeli. Köpeğe temiz ve uygun barınak ve  onun doğru beslenmesini sağlamalıdır. Köpeğin aşılarının tam olmasını ve hijyen gerekleri yapılmalı, köpeğe birden çok kişi komut veriyorsa ortak komutlar kullanılmasını sağlamalıdır”.

ÖLÜM TEHLİKESİ

Özel Güvenlik görevlilerinin kullandıkları silaha ilişkin tehlike “Silahla ilgili kazalar özellikle atış talimleri sırasında kazara silahın ateş alması, kurşun sekmesi ve mermi tozlarına veya diğer maddelere maruz kalmak nedeniyle oluşabilir. Ölümle de sonuçlanabilir” diye açıklanırken, alınması gereken önlem şu sözlerle aktarılıyor: ” Ateşli silahların kullanımı için eğitim vermelidir. Kaliteli ateşli silahlar vermeli ve iyi koşullarda tutulmaları, ateşli silah bakımının uzman personeller tarafından yapılması sağlamalı. Silahların uygun yerlerde depolanması ve atış eğitimi için gerekli kişisel koruyucu donanımı (güvenlik gözlüğü ve kulak koruyucular) sağlamalıdır. Düzenli atış talimlerinin ve psikoteknik testleri yapılmalı”.

YALNIZLIK DA TEHLİKE

Yalnız çalışma da özel güvenlik görevlilerinin sağlığını tehdit eden unsurlar arasında. Yalnız başınayken karşılaşılan riskler ” Saldırı yapılması; acil yardım gerektirebilecek kaza ve hastalıkların oluşması; acil durumlarda, öngörülemeyen durumlarda ve fiziksel saldırı durumlarında doğru tepki verilememesi” diye anlatılırken, önlemler “Yalnız çalışanların birbirleri ile hızlı biçimde iletişime geçebilmeleri, öngörülmeyen durumlarda doğru tepki verebilmesi için güvenlik görevlisinin uygun biçimde eğitilmesini sağlamalıdır” diye açıklanıyor.

ŞİDDETE KARŞI ÖNLEMLER

Sözel ve fiziksel şiddet güvenlik sektöründe çalışanların sık sık karşılaştığı olaylardan. Bu duruma ilişkin alınması gereken önlemler ise şunlar: “Olası bütün güvenlik önlemlerini almalıdır (şifreli kapılar, sürgülü girişler vb.). Hızlı iletişim için telefon, telsiz, alarm butonları vb. sağlamalıdır. Yalnız çalışan güvenlik görevlisi sayısını en azda tutmalı, olanaksız ise güvenlik görevlisinin merkez birim ile sürekli temasını sağlamalıdır. Karmaşık durumlarla uğraşan personele potansiyel saldırganı erken tespit etme (olası bir saldırıda davranış şekilleri ve işaretleri), müşterilerin ve hizmet kullanıcıların da dahil olduğu zor durumlarla ve gerginlikle başa çıkma ve duygusal tepkileri denetleyebilme becerileri kazanması için eğitim sağlamalıdır. Şiddet eyleminin mağduru veya tanığı olmuş özel güvenlik görevlisini olayın gerçekleşmesinden sonraki süreçte yalnız bırakmamalı, gerekliyse psikolojik destek sağlamalıdır”.(Anayurt)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.