Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenlik-İş Sendikasından Hastanelerde ki Saldırılarla ilgili açıklama

Güvenlik-İş Sendikasından Hastanelerde ki Saldırılarla ilgili açıklama
blank blank

Güvenlik-İş Sendikası Malatya İl Temsilcisi Çetin Tatar, son dönemlerde hastanelerde görev yapan sağlık personellerine ve onları korumaya çalışan özel güvenlik görevlilerine şiddet uygulandığını belirterek saldırıları kınadı.

 

Güvenlik-İş Sendikası Malatya İl Temsilcisi Çetin Tatar, son dönemlerde hastanelerde görev yapan sağlık personellerine ve onları korumaya çalışan özel güvenlik görevlilerine şiddet uygulandığını belirterek saldırıları kınadı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Güvenlik-İş Sendikası Malatya İl Temsilcisi Çetin Tatar, son dönemlerde başta sağılık personeli olmak üzere ve onları korumaya çalışan özel güvenlik görevlilerine şiddet uygulandığını belirtti. Özel güvenlik görevlilerine uygulanan şiddetin artık bir salgın haline dönüştüğünü kaydeden Tatar, “Malatya’da özel güvenlik görevlilerinin kamu kurumları arasında en riskli ve yoğun olarak çalıştığı yer hastanelerdedir.

Hastanelerde darp edilen, hakarete ve enfeksiyona maruz kalan fakat bunların yanı sıra asgari ücret gibi bir ücretle çalıştırılıp mağdur bırakılan yine biz hastane özel güvenlik görevlileriyiz. Ayrıca hastanelerimiz de ‘Sağlıkta şiddete hayır’ sloganıyla algı oluşturmaya çalışarak şiddete engel olmaya çalışıyoruz. Şiddete uğrayan sağlık personeli için ‘Beyaz Kod’ uygulaması verilerek avukat desteği sağlanmakta iken bu şiddeti engelleyen, engellerken darp edilen hatta vefat eden özel güvenlik görevlileri hiçbir şekilde kimse tarafından hali sorulmamakla birlikte adliyelerde yalnız kalmaktadır” dedi.

 

Özel güvenlik görevlilerin yetkilerin artırılası gerektiğini söyleyen Tatar, “Halkımızın unutmaması gereken hastanelerde görevli özel güvenlik görevlisi arkadaşlar sizlerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile görev yapmaktadır. Güvenlik deyince aklımıza kardeşimiz, abimiz, komşumuz gelmeli ve mesleklerine saygı duyulmalıyız” şeklinde konuştu.

Özel güvenlik görevlilerinin geçtiğimiz günlerde MalatyaEğitim ve Araştırma Hastanesinde saldırıya uğradığını anımsatan Tatar, “Sağlık Bakanlığı Hastanelerinde görev yapan meslektaşlarımıza yapılan bu hain saldırı ilk değildir ama sonlandırmak veya azaltmak yetkili makamlarımızın elindedir. 5188 sayılı kanunun baştan ele alınıp özel güvenlik görevlisi arkadaşlarımızın yetkilerinin arttırılması ve güvenlik görevlilerine yapılan saldırılar sonucunda saldırganlara ağır cezalar verilerek caydırıcılığın arttırılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Polis ve askerlere verilen hakların özel güvenlikçilere de verilmesini isteyen Tatar, “Yaşadığımız yoğunluğun ve riskin üzerine bir de yetişmeyen hayat şartlarıyla uğraşmaktayız. Özel güvenlik görevlileri olarak bizler çalıştığımız kurumlarda bir nevi polisimizin ve askerimizin görevini yerine getirmekle beraber yine polis ve askerlerimizin faydalandığı yıpranma payından ve yetkilerinden mahrum bırakılmış vaziyetteyiz. Tüm bu olasılıkları göz önüne alarak bizler 15 Temmuz darbe gecesi nöbetlerde olduğumuz gibi görevimizin başından bir an ayrılmadık, sokaklarda her gece demokrasi nöbetimizi vardiyalı olarak tuttuk verilen hiçbir görevden kaçmadık bundan sonrada kaçmayız artık. Bizlerde kamuda 185 bin özel güvenlik görevlileri olarak yetkimizi, yıpranma hakkımızı, şehitlik ve gazilik ünvanını en önemlisi kadro bekliyoruz” diye konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ