Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenlik soruşturması kanun teklifine göre özel güvenlik için güvenlik soruşturmaları devam edecek mi?

Güvenlik soruşturması kanun teklifine göre özel güvenlik için güvenlik soruşturmaları devam edecek mi?
blank blank

Anayasa Mahkemesinin ardından Danıştay’ında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği hakkında verdiği kararlardan sonra Ak Parti Meclise yeni güvenlik soruşturması yasa teklifini sundu.

Ak Parti tarafından hazırlanan güvenlik soruşturması kanun teklifinde özel güvenlik görevlilerini etkileyecek bir durum mevcut mu?

Özel güvenlik görevlilerinin kimlik alırken ve yenileme yaparken işleme konulan güvenlik soruşturmaları iptal mi olacak?

Yeni güvenlik soruşturması kanun teklifinde özel güvenlik görevlileri ve adayları için yapılan güvenlik soruşturmalarının iptal olması söz konusu olmayacak gibi görünüyor.

Şöyle ki kanun teklifinin “Hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacaklar” başlıklı bölümünde, Özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler, maddesi gereği uygulama, kanun genel kuruldan geçip yürürlüğe girdikten sonra eskisi gibi devam edecektir.

Özel güvenlik görevlileri hakkında yapılan güvenlik soruşturmalarının yasal dayanağı kendi özel kanunu olan 5188 sayılı kanunda değişiklik yapan 680 sayılı KHK‘dır. Güvenlik soruşturmaları bu KHK ile eklenen;

69-h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak

maddesi gereği yapılmaktadır. Bu nedenle özel güvenlik görevlileri de özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler kapsamında değerlendirileceğinden güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmasına devam edilecektir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Mustafa Sucu dedi ki:

    Güvenlik olacak kişinin tabi ki güvenlik soruşturmasının yapılması gerekir güvenlik demek aynı zamanda güvenilecek kişi demektir. Ben şahsen kalkacağını düşünmüyordum .

BİR YORUM YAZ