Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenlik Yaşamsal Bir İhtiyaçtır

Güvenlik Yaşamsal Bir İhtiyaçtır

Özel Güvenlik Şirketleri ve Özel Güvenlik Personeli, son dönemlerde yaşanan üzücü olaylar neticesinde yoğun olarak gündemi işgal etmekte ve…

 

blank

blank

Özel Güvenlik Şirketleri ve Özel Güvenlik Personeli, son dönemlerde yaşanan üzücü olaylar neticesinde yoğun olarak gündemi işgal etmekte ve eleştiri oklarına hedef olmaktadır. Ülkemizde Emniyet verilerine göre, sayıları 1500 ‘ ü bulan güvenlik şirketi, 750 kadar Özel Güvenlik Eğitim Kurumu, 80.000 civarında Özel Güvenlik çalışma izni almış kişi, kurum ve kuruluş ile 300.000 civarında Özel Güvenlik Personeli mevcuttur. Bu verilere rağmen sektörde büyüme ve ihtiyaç hız kesmeden devam etmektedir. Ülkemizdeki gelişmeye paralel olarak “ Toplu Yaşam alanları, Toplu Konut Projeleri, AVM’ ler, Hastaneler, Tatil köyleri, Oteller, Eğitim Kurumları, Bankalar, Lojistik Depolar, Gümrük Alanları, Hava Alanları, Şantiyeler. Vb” Özel sektör ve Kamuya ait yerlerin her geçen gün sayılarının artması ile birlikte bunların korunma ve güvenliğine duyulan toplumsal ihtiyaçta, sektörün cazip hale gelmesine neden olmaktadır.

2004 yılında kolluk kuvvetlerine (polis, asker, sahil güvenlik v.s.) yardımcı birim olması için çıkarılan 5188 sayılı Özel Güvenlik Yasası kapsamında, güvenlik şirketleri kurulmaya ve faaliyet göstermeye başlamışlardır. 5188 sayılı Kanunun uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 7. Maddesi ile Kişi, kurum ve kuruluşların özel güvenlik hizmetlerini ne şekilde sağlayacakları belirtilmiştir. Madde “Kanun kapsamında özel güvenlik, kişiler tarafından özel güvenlik görevlisi istihdam edilerek; kurum veya kuruluş bünyesinde özel güvenlik birimi kurularak veya özel güvenlik şirketlerinden hizmet satın alınmak suretiyle sağlanabilir. Özel güvenlik hizmetinin ne şekilde sağlanacağı kişi veya kuruluşlar tarafından belirlenir.’’ Hükmünü içermektedir. Ayrıca yönetmeliğin 13.Ncü Maddesi değişiklik ekinde “Özel güvenlik kapsamında korunan ve güvenliği sağlanan yerlerde can ve mal güvenliğinin ciddi şekilde tehlikeye düştüğü veya düşeceği anlaşıldığında, mülki idare amirleri genel kolluğu görevlendirir. Bu takdirde özel güvenlik birimi ve özel güvenlik personeli mülki idare amirinin ve genel kolluk amirinin emirlerini yerine getirmekte yükümlüdür. Şeklindedir.

Devlet tarafından yasa ile belirlenmiş sınırlar içerisinde kurulan, Özel Güvenlik Şirketleri; Personel sayısı yönünden Türk Silahlı Kuvvetlerinden sonra sayıca en fazla olan, 80.000 Kamu ve özel sektöre ait lokasyonda görev yapan kuruluşlardır. Buna rağmen sorumluluk alanlarında yaşanan her olayla bu kuruluşlar gündeme oturmakta eksiklik ve ihmalleri kamuoyu tarafından tartışılmaktadır. Asli görevi Görev alanının güvenliğini sağlamak olan, Özel Güvenlik teşkilatı, Personeli, buralarda kurulmuş olan fiziki ve elektronik güvenlik sistemleri neden güvenliğin sağlanmasında yetersiz kalıyor, bunun irdelenmesi gerekmektedir.

Dünyanın Birçok ülkesinde güvenlik Şirketlerine benzer yasalar ile Özel güvenlik faaliyeti yapılmaları için izin verilmiştir. Bu ülkelerde de Özel güvenlik birimleri kolluk kuvvetlerine yardımcı güvenlik birimleri olarak tanımlanmaktadır. Ancak bazı ülkelerde uygulama alanında yetkinlik ve etkinliklerinin son derece fazla olduğu görülmektedir. Ülkemiz de ise durum farklıdır. Yasada “ Özel Güvenlik Personeline Güvenli Hizmeti dışındaki işlerde kullanılamaz” denmesine rağmen sahada güvenlik Personeli; “Kapı açıp kapamakla görevlendirilmiş doomen, gerekirse çiçekleri sulayacak bahçevan, araç park edecek vale, sormaya sorgulamaya hakkı ve yetkisi olmayan, hukuksal tabanı ve yönetimsel bir desteği olmayan, sadece olsun diye görev yerine konulmuş bir kişi.” Olarak algılanmaktadır. Bu durumda toplumsal olarak bizimde sektöre bakış açımızın sorgulanması önemlidir. ”Güvenlik herkes içindir” ilkesi doğrultusunda hareket edilmelidir.

Yıllardır sektörün içinden konunun uzmanları tarafından dert yanılması, sektörün sıkıntılarının dile getirilmesine rağmen işleyiş değiştirilmemişti. Ancak, son yaşanan olayların, ülke gündeminde çokça yer alması nedeni ile mevcut yasada değişikliğe gidilmesine güvenlik personellerinin diğer ülkelerde olduğu gibi daha etkin ve yetkin hale getirilmesine ilişkin çalışmalar olduğunu görmekteyiz. Artık güvenlik personelleri silah kullanımı, trafik kontrolü, olaya müdahale etme ve el koyma, yakalama gibi konularda daha işler bir noktaya getirilmeye çalışılıyor.

Bu bağlamda; 90 saat eğitimden geçmiş, yeterli düzeyde bilgisi olmayan kişilere bu kadar yetki ihdas edilir mi şeklinde kaygılarda insanın aklına gelmiyor değil. Bizler sektörün içerisindeki insanlar olarak eğitimin yetersiz olduğunu, kalibrasyonun düşük olduğunu hep söylemişizdir. Bu eksikliğin giderilmesini talep etmekle birlikte, yasada yapılması planlanan değişikliklerinde çok elzem olduğunu düşünüyoruz. Toplumsal bir gereklilik olarak nitelediğimiz bu değişiklikler Türkiye’nin kılcal damarlarına yayılmış güvenlik personellerinin özgüveninin, yetkinliğinin artmasını, hem de bu sektördeki personel sirkülasyonunun önüne geçilmesini sağlayacağını mütalaa ediyoruz. Böylelikle güvenlik şirketleri de kalifiye elamanlar istihdam edebilecektir. Şuan nitelikli güvenlik personellerinin sektörü bir basamak olarak görmesi, kendisini yetiştirdikten sonra başka sektörlere yönelmesi nedeni ile kalifiye güvenlik personeli istihdamı oldukça zor hale gelmektedir.

Gece gündüz sürekli görevlendirildikleri alanlarda nöbet tutan, maaş skalası düşük, üstüne birde itilip, kakılan, hor görülen, her an işten çıkarılma korkusuyla karşı karşıya olan bireyler haline dönüşen güvenlik personeline toplumun bütün kesimlerinin ihtiyacı var. Düşündüğünüzde sitenizde bir olay olduğunda güvenlik diye bağırılıyor. Hastanelerde sağlık çalışanlarına fiili darp olaylarında güvenlik diye feveran ediliyor. Fabrikalarda, Lojistik Depolarda, AVM’lerde değerli varlıklarınızı onlara emanet ediyorsunuz. Okullarda çocuklarınızı onlara emanet ediyorsunuz. Böyle önemli bir görev ifa eden güvenlik personellerinin neler yaşadığını kendinizi onların yerine koyarak değerlendirin. Eksi 5 derece de, karda, kışta siz sıcak yuvalarınızda rahat rahat uyurken onlar sabaha kadar sizin huzurunuz için nöbet tutuyor.

Netice olarak; güvenlik yasasında yeni düzenlemeler yapılmasını, güvenlik personellerinin özlük haklarının yeniden düzenlenmesini, daha iyi maddi ve manevi şartlarda çalışma imkânının sunulmasını önemsiyoruz. Bu herkesin güvenlik ve huzuru için önemli bir gelişmedir.(Gerçek Pendik-İdris Koç)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ