Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenlik zafiyeti yaşanıyor

Güvenlik zafiyeti yaşanıyor
blank blank

MERPA’da yaşanan hırsızlık olayları nedeni ile daha öncede açıklamalarda bulunan İnegöl Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Vehbi Durgut, hırsızlık olaylarının ardından esnaf olarak para toplayıp bekçi tutulduğunu ifade etti. Yetkililere seslenen Durgut, güvenlik zafiyetinin çözülmesi için yardım beklediklerini söyledi.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Vehbi Durgut, “Pazarımızın yüzde 80’lik bölümü bitti, yüzde 20’lik bölümü kaldı. Noksanlarımız var. Bu haftaya kadar kapılarımız yoktu, onlar takıldı. Burada en önemlisi güvenlik sistemi eksikliği. Esnafımız Çarşamba gününden malını buraya getirip indiriyor. Perşembe günü burada sıkışıklık olmasın diye akşamdan tezgâhını yapıyor. Burada hırsızlık olayları meydana geliyor. Bir arkadaşımızın 4 koli biberi çalındı. 100 kiloya yakın biber yapıyor, bu da alış fiyatından 400 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Bir an önce kamera ve ses sisteminin kurulması, köylü pazarındaki boş yerlerin doldurulması lazım. Burası hırsızlığa elverişli bir bölge olduğu için Belediyemizin buraya güvenlik tahsis etmesi gerekiyor. En büyük sıkıntımız budur. Kendi aramızda esnaflardan para toplayarak burada bir arkadaş görevlendiriyoruz. Sabaha kadar tezgâhların başında bekliyor. Bir an önce güvenlik zafiyetinin çözülmesini istiyoruz. Kapalı pazar yerinde bekçi tutup bekletiyoruz. Belediyenin yapması gerekeni biz yapıyoruz. Buraya bir güvenlikçi oturtuyorlar ama kameraları sadece köylü pazarına bakıyor. Buraya bir faydası olmuyor.”

 

“Pazarcıların bölgeye bıraktıkları araçların aküleri çalınıyor. 7-8 arkadaşımızın araçlarının aküleri çalındı. Otoparkımız yeterli değil. Ne kadar otopark yapılsa da bu 300 araçlık oldu. Her pazarcının bir aracı var. Burada 500 tane pazarcı varsa 500 araç yapar. Bunların 200 tanesi etrafa koymak zorunda kalıyor. Bunların bazılarının aküleri çalınıyor. Özellikle UEDAŞ bölgesindeki araçların aküleri akşamüzeri vakitlerinde çalınıyor. Bu olayları emniyet birimlerine bildirdik. Bir dönem neredeyse her pazarda akü çalınıyordu. Güvenlik sorununun çözülmesi gerekiyor.”

 

“Şuanda Perşembe pazarına ilgi yok. Vatandaşlar ilgi göstermiyorlar. Burası yıkıldı, üzerinden 2 sene geçti. Buranın müşterisi sağa sola dağıldı. Yeniden rayına oturması 1-2 yıl alacaktır. MERPA alışkanlığı bitti. Gelenler de soğuktan şikâyetçi. İlk zamanlar etrafı daha açıktı, kapıların getirilmesiyle soğuklar biraz daha kırıldı. İnşallah havalar düzelir, yazın bu serinliği ararız. Müşteri şuan ayağını çekmiş vaziyette. İnşallah geri alıştıracağız. Reklam yaparak müşteriyi buraya çekmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

 

Durgut ayrıca, şehir dışından gelen esnafların pazar stantlarında kullandıkları etiketleri yanıltıcı yazılarla yazdıklarını ve bunun 200 TL cezası olduğunu belirterek tüm pazarcı esnafına hassasiyet çağrısında bulundu.

 

Malı çalınan pazarcı esnaflarından Selahattin Demirtaş ise, “2 hafta önce tezgâhımızdan yaklaşık 100 kilo biberimiz çalındı. Aşağı yukarı 400 TL’ye tekabül eden bir rakam. Konuyu Vehbi Başkanımıza izah ettik. Onun da elinden bir şey gelmiyor, gelip sabaha kadar pazarda bekleyecek hali yok. En azından pazarın kamera sistemleri kurulana kadar esnaf olarak kendi bütçemizden bir güvenlikçi tutup malımızı korumasını talep ettik. Bu da bir çözüm değil. Maddiyata vurduğun zaman burada trilyonlarca mal var. Büyükşehir Belediyesi’nden istediğimiz güvenlik sistemlerinin kurulmasını bekliyoruz. İnegöl Belediyesi’nden ve emniyetten ricamız burada pazar olduğu günlerin akşamları pazarın etrafındaki denetimleri artırmasıdır. Tinercisi, uyuşturucu kullananı buralarda dolanıyorlar. Polisimizden denetimleri artırmalarını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.(okurgazetesi)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ