Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

İşten çıkarılan özel güvenlik görevlisi için yapılan hukuk mücadelesi mutlu sonla bitti

İşten çıkarılan özel güvenlik görevlisi için yapılan hukuk mücadelesi mutlu sonla bitti

Haksız yere işten çıkarılan özel güvenlik görevlisi için yapılan hukuk mücadelesi mutlu son ile bitti.

 

blank

blank

 

ÖZEL GÜVENLİK HABER – 24 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşları nezdinde 04 Aralık 2017 tarihi itibariyle çalışmakta olan taşeron işçiler, çalıştıkları kurumlarda sürekli işçi kadrosuna geçirilmişti. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde alt işveren nezdinde çalışmakta olan özel güvenlik görevlisi Süleyman İPEKÇİ, hiçbir gerekçe gösterilmeden 07/08/2017 tarihinde işten çıkarılmış ve 696 sayılı KHK nezdinde sürekli işçi olma hakkını kaybetmişti.

O tarihten itibaren başlatılan hukuk mücadelesi mutlu son ile bitti, mahkeme süreci ve sonucu ile ilgili özel güvenlik görevlisi Süleyman İPEKÇİ’nin üyesi olduğu Güvenlik-İş Sendikasından açıklama geldi. Sendikanın açıklaması şöyle;

Av. Levent ATABAY önderliğindeki Hukuk Müşavirliğimiz, Samsun 2. İş Mahkemesi nezdinde işe iade davası açmış bunun sonucunda; Samsun 2. İş Mahkemesinin E.2017/462, K.2018/130 sayılı kararı ve Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesinin 27/09/2018 tarih ve E.2018/2074, K.2018/1326 sayılı kararı ile işine iade edilmiştir. İş Mahkemesince hüküm altına alınan 4 aylık boşta geçen süre, üyemizin işten çıkarıldığı tarihin üstüne eklendiğinde üyemizin 04 Aralık 2017 tarihinde çalışma şartını sağladığından kaynaklı Hukuk Müşavirliğimizce üyemiz adına Ondokuz Mayıs Üniversitesine sürekli işçi kadro başvurusu yapılmış ve söz konusu başvuru üniversite tarafından reddedilmiştir.

Üniversitenin ret işlemine karşı Hukuk Müşavirliğimizce Samsun 1. İdare Mahkemesi nezdinde işlemin iptali davası yoluna gidilmiş ve neticesinde mahkeme işlemi iptal ederek; üyemizin gerekli şartları taşıdığını bu nedenle sürekli işçi kadrosuna geçirilmesi gerektiğine hükmetmiştir. Nihayetinde sürekli işçi kadrosuna geçme imkânı hukuka aykırı şekilde elinden alınan üyemiz için Av. Levent ATABAY liderliğindeki Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Hukuk Müşavirliği tarafından 2,5 yıl süren yargılamalar sonrasında lehe sonuçlanan davaların gereklerinin yerine getirilmesi, sürekli işçi kadrosuna geçişinin yapılması istenmiştir.

Verilen uzun soluklu ve zorlu mücadele sonucu üyemizin Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü nezdinde sürekli işçi kadrosuna atamalarının yapılması sağlanmıştır. Başhukuk Müşavirimiz Av. Levent ATABAY ’a bu süreçte vermiş olduğu görüşlerin doğruluğunun mahkemelerce tespit edilmiş olmasından, yapmış olduğu katkılarından, göstermiş olduğu üstün başarısından ve her zaman perçinleşerek bizlere güç vermesinden, bu başarının haklı gururunu yaşatmasından dolayı teşekkür ederiz.

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası olarak her zaman haksızlığa uğrayan tüm özel güvenlik görevlilerinin yanında olduğumuzu ve olmaya da devam edeceğimizi, çalışma hayatına olumlu yön verdiğimizi ve bundan sonra da çalışmalarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üyelerimizin menfaati gözetilerek devam edeceğini saygılarımızla bildiririz.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.