Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

İzmir’de icralık güvercinlere özel güvenlik!

İzmir’de icralık güvercinlere özel güvenlik!

İzmir’de zimmetine para geçirme suçlamasıyla tutuklanan veznedarın icrayla el konan 2 bin 300’den fazla güvercini, satılmayı beklediği kümeslerinde özel güvenlikle korunuyor.

 

İzmir’de çalıştığı banka şubesinden 2 milyon lirayı zimmetine geçirdiği iddiasıyla tutuklanan banka veznedarının icra yoluyla el konulan 2 bin 300’den fazla güvercini, özel güvenlikle korunan bir çiftlikte satılmayı bekliyor.

Bornova’da bir banka şubesinde veznedarlık yapan ve ortadan kaybolan N.A, bazı hesaplarda usulsüzlük yaparak zimmetine 2 milyon lira geçirdiği suçlamasıyla tutuklandı. N.A’nın mal varlığına ve güvercinlerine icra yoluyla el koyan banka, iki ihale düzenlemesine rağmen alıcı bulamadı.

İcralık güvercinlere özel güvenlikli koruma

Değerleri 10 ila 750 lira arasında değişen güvercinleri parça parça satarak zararını telafi etmeyi amaçlayan banka, güvercinleri satın alarak Torbalı ilçesindeki silahlı güvenlikle korunan bir çiftliğe yerleştirdi.

Çiftliğinde güvercinlere bakan Osman Beklen, AA muhabirine, kümesinde 2 bin 300’den fazla güvercin olduğunu, bakımlarını yaptıklarını, ilaçlarını verdiklerini söyledi.

İhalelerin toplu yapılması nedeniyle alıcı bulunamadığını, bankanın hayvanları almasıyla isteyene istediği miktarda kuş satma imkanına kavuştuklarını anlatan Beklen, güvercinlerden bir bölümünün Türkiye’de az bulunan nadir ırklardan olduğuna dikkati çekti.

Beklen, şöyle devam etti: “Damızlık isteyen insanlar, bu kuşlardan faydalanabilir. Kuşların ayaklarındaki halkalardan yurt dışından geldikleri belli. Türkiye’de genelde saya, dönek, taklacı gibi türlerdeki kuşlar var. Ancak burada 45-50 çeşit ırkta güvercin var. Bunlar balon, destekuyruk, mantolu, çayka, kunt, voski gibi değerli kuşlar.

İcralık güvercinlere özel güvenlikli koruma

Kuşların fiyatları banka tarafından belirlenecek. Ancak piyasa değeri ırklarına göre 10 ile 750 lira arasında değişiyor. 500 liraya, 400 liraya da var. Örneğin mantolu ırkı, en değerlisi. Bunların nesli az, zor üreyen bir kuş. Buraya ait olan bir kuş değil. Ayağındaki halkada Belçika yazıyor. Bunun piyasa değeri 750 lira, erkek ve dişi bir çifti ise bin 500 liradır.”

İzmir’de icralık güvercinlere özel güvenlik03

 

ÖZEL GÜVENLİKLE KORUNUYOR
Kuşlar değerli olduğu için banka tarafından güvenlik görevlisi sağlandığını dile getiren Beklen, “Banka, güvenliği sağlamamız için bize bir kaynak ayırdı. Silahlı bir şekilde güvercinleri bekliyoruz. Gece ve gündüz bekçimiz var, hiç boş kalmıyor burası.” diye konuştu.

Güvercinlerden sorumlu güvenlik görevlisi 72 yaşındaki Enver Kavala da mesuliyeti olan bir işe girdiğini ancak verdiği söz gereği güvercinleri koruduğunu söyledi.

Akşam 17.00’den sabah 08.00’e kadar silahıyla nöbet tuttuğunu belirten Kavala, güvercinler değerli olduğu için birkaç kez hırsızlık girişimi yaşadığını anlattı.

Kavala, “Güvercinler kıymetli olduğu için çalmaya geliyorlar. Bir kez, silahım ve kangal köpeğimle müdahale ettim. Geldiler, ben havaya silah atınca dağıldılar. ‘Bir daha geleceğiz’ deyip, kaçtılar. Silah sesini duyan polisler geldi. Bir sorun yaşarsam onları aramamı söylediler.” ifadelerini kullandı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ