Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

İZOTAŞ’ta “güvenlik” uyarısı

İZOTAŞ’ta “güvenlik” uyarısı

Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği (EBOD) Başkanı Serdar Gerilakan, Otogar’daki güvenlik hassasiyetinden çığırtkanlara, otopark ücretlerine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu, çözüm için İZOTAŞ’a çağrı yaptı

 

Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği (EBOD) Başkanı Serdar Gerilakan, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yaşanan güvenlik sorununa değindi. Gerilakan, “Ülke genelinde yaşanan terör ve güvenlik sorunlarıyla vatandaş ve esnaf olarak sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz” dedi.

Otogar esnafı olarak yaşanan sıkıntılara değinen Gerilakan, “Güvenlik hassasiyetinin yanında yaşadığımız bir diğer sıkıntı da çığırtkan diye tabir ettiğimiz kişilerden kaynaklanıyor. Bu kişiler esnaf olarak bizleri mağdur ediyor. Bu nedenle çığırtkanlık yapan ve yaptıran kişilere karşı yaptırım uygulanmalı” dedi.

Birlik-beraberlik vurgusu

 

Gerilakan, “Valilik, emniyet ve dernek tarafından daha önce yapılan sözlü ve yazılı uyarılara rağmen yazıhane ve işyerlerine alınan yolcu eşyaları, kargo ve benzeri şeylerin kontrolü yapılmıyor ve bu eşyaların içeriye alınması yasak olduğu halde alınıyor.  Konu ile ilgili otogar işletmesini yapan İZOTAŞ’ın güvenlik şirketinin yeterli olmadığı ya da görevlerini tam olarak yerine getirmediğini düşünüyoruz. Bu konuda valilik, emniyet gibi mercilerle görüşme yaptığımız halde bir sonuç alamadık. Emniyet’in özlük dosyası hazırlamasına rağmen otogar içinde halen daha ne olduğu, kim olduğu, kimlik bilgilerinin belli dahi olmadığı, uyuşturucu kullanıp insanları taciz eden kişileri çalışma adı altında kelle diye paralar vererek, onların koruyup besleniyor. Otogara kendi ailemizin, çocuklarımızın, kardeşlerimizin geldiği ve bu kişilerle muhatap olduğunu hesap ederek nasıl arınmalıyız diye çözüm üretmeli, Emniyet ve özel güvenlik ile uyum içersinde, gerekirse dernek bünyesinde birkaç kişiye görev verilmelidir. Sorunların içerisinden birlik ve beraberlik içinde olamazsak gelemeyiz” diye konuştu.

Serdar Gerilakan sözlerine şöyle devam etti: “Burada hepimiz aynı geminin içinde yaşıyoruz ve durumumuz her geçen gün kötüye gidiyor. Vali Bey ile görüşmelerimizde ben bu sıkıntılarımızı dile getirdim. Birtakım kişilerin yazıhaneci arkadaşlarımızı taciz ettiğini, uyuşturucu kullanarak üzerine gittiğini dile getirdim. Onlar da FETÖ nedeniyle şu anda polis açığı olduğunu söyledi. Bu nedenle de güvenlik şirketleriyle de iletişime geçmemiz gerektiğine karar verdik. Bizim bu kişilerle uğraşacak gücümüz, yaptırımımız yok. Bu işten birileri nemalanırken birileri ise yok olup gidiyor. 30-35 yıllık birikimini getirip buraya koyan esnafımız evine ekmek götürmekte zorlanıyor. Duyarlı olan esnaf arkadaşlarımızla bir araya gelip bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Tehdit ediliyoruz”

Çığırtkanların yazıhanelere yolcuyu getirdikten sonra para talep ettiğini söyleyen Gerilakan, “Bu kişiler yolcuyu getiriyor ve bunun karşılığında para istiyorlar. Eğer sen bu yolcuyu istemezsen ve para vermezsen sorun çıkartıyorlar. Onlarla kavga edip başımıza bela almak istemiyoruz. Öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Çoğu arkadaşımız tehdit edildiği için para vermek zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı. Daha önce konsorsiyum çalışması yaptıklarını söyleyen Gerilakan, “Bu çalışmanın sonunda 3-4 ay bu kurallara uyuldu ancak sonrasında çığırtkanlar yeniden ortaya çıktı. Biz bu konunun çözülmesi için birçok kişiyle görüştük.  Neler yapabiliriz diye konuştuk. Ama biz de bir noktada tıkanıyoruz. Her ne kadar buradaki çığırtkanlara para vermek istemesek de bazı kişiler para verince biz de vermek zorunda kalıyoruz. Bu işin çözülmesi için İZOTAŞ bir şeyler yapmalı” dedi.

 

“Sözleşmeler feshedilmeli”

 

2007 yılına kadar bu konuda sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Gerilakan, “Önceden sevgi, saygı vardı. Büyüklerimiz bir şey söylediğinde onların dediklerini yapardık. Ancak artık saygı kalmadı. Eskiden İZOTAŞ yönetimi tarafından bazı yaptırımlar uygulanırdı. Burada yazıhanesi olan herkes bir taahhütname imzalıyor. Bu taahhütnamede yazıhane sahipleri eğer üç defa uyarı alırsa birtakım yaptırımlar uygulanıyor. Şimdi de İZOTAŞ yönetimi yeniden bu yaptırımları uygulamalı. Kurallara uymayan, çığırtkan çalıştıran yazıhane sahiplerinin sözleşmeleri feshedilmeli. Bu kişiler hakkında tutanaklar tutulmalı. Eğer bu kişiler sorun çıkarmaya devam ederse gereken güvenlik güçleri tarafından yapılacaktır” ifadelerini kullandı. 

“Canlı bomba yakalandı”

Canlı bomba olaylarının da otogar esnafı olarak kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen Gerilakan, “Bundan bir buçuk ay kadar önce otogarda canlı bomba yakalandı. Otogarın birçok kapısı var ve içeriye girmek çok kolay. Bu kişilerde keşif amaçlı içeriye girebiliyorlar. Eğer güvenlikteki arkadaşlarımız bu kişileri fark etmeselerdi belki de burada bir facia gerçekleşecekti. Bu nedenle otogarda güvenliğin daha fazla artırılmasını istiyoruz” dedi.

“Otogar esnafı bu sorunu çözebilir”

Otogar esnafının en büyük sıkıntılarından biri olan çığırtkanlarla ilgili şimdiye kadar birçok cezai yaptırım uygulandığını dile getiren Işıkkent Karakol Amiri Ömer Yaylacı, “Otogarın denetimi ve güvenliği bize ait. Bize intikal eden bütün konularda biz gerekli işlemleri yapıyoruz. Ama burada idari konularda sıkıntılar var. Çığırtkanlık konusunda biz kabahatler kanununa göre gerekli işlemleri yapıyoruz ancak çok caydırıcı olmuyor. Bu konunun bir tarafında yazıhane sahipleri bir tarafında çığırtkanlık yapan kişiler var. Bu konu çözülmeyecek bir konu değil, ancak öncelikle yazıhane sahiplerinin bir irade ortaya koyması gerekiyor. Eğer buradaki kişiler çığırtkan olan kişileri dikkate almaz ve onun getirdikleri müşterileri almazsa bir süre sonra bu sorun ortadan kalkacaktır. Biz de gerekli görüldüğü takdirde bu kişiler hakkında idari işlemleri yapıyoruz. Onlar karşılık bulamazsa bu sorun ortadan kalkacaktır” diye konuştu. 

“Yaptırımlar da engellemiyor”

Yaylacı, “Maaşlı olarak da çalışsa hizmet ederken çevreyi rahatsız ediyorsa onun hakkında işlem yapılır. Bu kişilere para cezası kesiliyor ancak ödenen ücretler onlara yaptırım olarak gelmiyor. Bu çığırtkanlık olayını çözmek için yazıhane sahiplerinin birlik olup çözmesi gerekiyor. Belediyenin 3 kez kurallara uymayan kişilerin yazıhanelerini kapatma hakkı var ancak bir yazıhanenin içinde birden fazla firma olduğu için belediye diğer firmaların mağdur olmaması adına yazıhaneleri kapatmıyor. Bir tane yazıhane olsa kaymakamlıktan karar alınıp sorun çıkaran yazıhanelere yaptırımlar uygulanır” şeklinde konuştu.

İZOTAŞ’ta güvenlik artıyor

 İZOTAŞ Güvenlik Müdürü Hasan Arıcı ise “Ben göreve başlayalı birkaç gün oldu. Uzun yıllar emniyet kadrosunda çalıştım ve emekli olduktan sonra burada çalışmaya başladım. Uzun yıllardır İzmir’de bulunduğum için buranın yabancısı değilim. Biz göreve başladığımız şu birkaç gün içinde otogarda bazı araştırmalar yapmaya başladık. Şu anda beni saymazsak otogarda 7 güvenlik görevlisi bulunuyor. Otogarın 3 kapısı, turnikeler, sanayi tarafı ve alt avlu derken birçok giriş noktası var. Şu an sayımız az olduğu için öncelikle 8-10 kişilik bir güvenlik personeli almayı planlıyoruz. Sonrasında ise 50 kişi daha alarak buradaki güvenlik personeli sayımızı 100’e çıkaracağız. Çalışmalarımız şu anda devam ediyor. Otogarın güvenliğini sağlamak için fiber altyapı oluşturup 330-350 civarında güvenlik kamerası gerektiğini tespit ettik. Birkaç gün içerisinde de daha neler yapabileceğimizi görüşeceğiz. Çalışmalarımız bittikten sonra buradaki yazıhane sahipleri ve büfecilerle bir toplantı yaparak sorunların çözümü için ortak bir çalışma yürüteceğiz” dedi.

Güvenlik personeli artırılacak

Otogarda güvenlik personelinin az olmasına rağmen bunun yanında asayiş ekipleri, yunuslar gibi güvenlik güçlerinin de şu anda görev yaptığını dile getiren Arıcı, “Özel harekatımızın kadrosu arttıkça, burada özel harekatın da bulunması bizler için iyi olacaktır. En sıkıntılı bölge servis araçlarının olduğu bölüm, personel sayısı arttığında oraya güvenlik ekibi çıkaracağız” diye konuştu.

“Otopark ücretleri kaldırılmalı” 

Otogarda ödenen otopark ücretlerine de değinen Gerilakan, “Kendi işyerimiz dediğimiz yere araçlarımız ancak ücret ödeyerek girebiliyor. Daha önce otopark ve servisler için alınan aylık ücreti kaldırmıştık. Ancak İZOTAŞ yönetimi bu uygulamaya yeniden başlayıp iş olmadığı dönemlerde büyük sıkıntılara neden olmuştur. Dernek yönetiminin vereceği destek ile İZOTAŞ yönetimi ile yeniden görüşmeler yapacağımızı ve bu ücretlerin tekrar alınmaması için gerekirse yasal çerçeve içersinde eylemler yapacağımızı bildiriyoruz” diye konuştu.(Yenigün)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ