Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Kafkas Üniversitesi´nde, KHK bürokrasisi 82 güvenlik görevlisini işsiz bıraktı

Kafkas Üniversitesi´nde, KHK bürokrasisi 82 güvenlik görevlisini işsiz bıraktı

Kafkas Üniversitesi’nde, KHK bürokrasisi 82 güvenlik görevlisini işsiz bıraktı.

blank

blank

 

Kars Kafkas Üniversitesinde (KAÜ) yıllardır özveriyle görev yapan 82 güvenlik görevlisi, KHK’dan kaynaklı bürokrasi mağduru olarak evlerine ekmek götüremez hale geldi.

Kafkas Üniversitesinde taşeron işçisi olarak görev yapan 82 özel güvenlik görevlisinin 15 Kasım 2017 tarihinde çalışmış oldukları taşeron firma hakkında PKK/ KCK soruşturması başlatılması nedeniyle iş sözleşmelerine son verilmiş daha sonra da İçişleri Bakanlığının ivedi yazılı talimatı ile 16 Aralık 2017 tarihinde tekrar işe alınmıştı.

Bilindiği üzere 696 sayılı KHK’da ise taşeron kanunundan faydalanmak üzere 4 Aralık milad kabul edilmiş ve fiili çalışma şartı aranmıştı. Söz konusu güvenlik işçileri ise 4 Aralık’ta hiçbir suçları ve kabahatleri olmamasına rağmen ilgili tarihte çalışmadıklarından dolayı kadro haklarını kaybetti ve bürokrasi mağduru oldu. Öte yandan söz konusu taşeron firmanın diğer illerde de bu türden işçi çalıştırdığı ve sadece Kafkas Üniversitesinde bu mağduriyetin yaşandığı ileri sürülüyor. KHK kaynaklı olarak işlerinden olan 82 özel güvenlik görevlisi bugün itibariyle çalışamaz duruma geldi.

Amaçları sadece evlerine ekmek götürmek olan 82 özel güvenlik görevlisinin avukatı Mesut Can Tarım, 15 Kasım 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığının yeni sözleşmelerinin ivedi bir şekilde yapılması talimatı bulunmasına rağmen Pazarlık İhale Usulünün ancak 31 gün içinde gerçekleştirilmiş olduğuna dikkat çekti.

Avukat Tarım, Kars Press’e yaptığı açıklamada, halbuki Pazarlık ihale Usulü 4734 Sayılı kanunun 21. Maddesinde düzenlenmiş, savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumlarda yapılmasının öngörülmüş olduğunu ilgililere hatırlattı.

Avukat Mesut Can Tarım açıklamasında: “Ancak Üniversitenin Mali ve İdari Daire Başkanlığının büyük ihmali sonucu ihalenin geç bitirilmesi nedeni ile Özel Güvenlik Görevlilerinin işsiz kalması gündeme gelmiştir. Yargılamaları halen devam eden özel güvenlik görevlilerinin tüm girişimleri sonuçsuz kalmış ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da konunun çözümü için hiçbir girişimde bulunmamıştır. Bu konunun çözümü ile ilgili yerel ve ulusal basında da söz veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da bütün girişimleri de sonuçsuz kalmıştır. Söz konusu taşeron yasasındaki eksiklikler ve İşe iade davalarının askı süreçlerinden çıkarılması bu tür mağduriyetleri artırmış ve birçok ailenin geçim kaynağının kesilmesine yol açmıştır. Sonuç itibari ile Kamu Kurumlarının ihmali siyasetin kendi oluşturduğu bürokrasiyi geçememesi nedenleri ile 82 adet Özel Güvenlik Görevlisi aileleriyle beraber mağdur olmuştur. Yaşanan bu mağduriyetler KHK ile giderilmediği takdirde tek çözümü yargı mercilerinde çözüme kavuşması ümit edilmektedir.”dedi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ