Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Karaman KYK Kız Yurdunda ki Samara’nın sırrı çözüldü

Karaman KYK Kız Yurdunda ki Samara’nın sırrı çözüldü
blank blank

KARAMAN’da Nefise Sultan Kız Yurdu’nda öğrencilerin korku yaşamasına neden olan olayın, diğer öğrencilerin yaptığı ‘şaka’ olduğu ortaya çıkarken, bunu yaptıkları ileri sürülen 3 öğrencinin kimliği belirlendi. 3 öğrenci açılan soruşturma kapsamında ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Şakaya daha sonra katılan öğrencilerin kimliğinin belirlenmesi için de çalışmalar sürüyor.

 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 10 katlı 1400 öğrenci kapasiteli Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencilerden bazıları, gece odalarına giren siyah giyimli ve yüzü saçlarıyla örtülü bir kişinin kendilerini uyandırıp, Arapça bir şeyler söylediğini, ‘Sıra sizde’, ‘Öleceksiniz’ yazılı notlar bıraktığını öne sürerek, fenalaşmıştı. Bunu duyan diğer öğrencilerden de korkup sinir krizi geçirenler oldu. 8 öğrenci hastaneye kaldırılırken, çok sayıda öğrenciye de ambulansta müdahale edildi.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada söz konusu olayda yurda dışarıdan yabancı bir kişinin girmediği belirtilerek, ”İddialara konu eylemin, yurtta kalan öğrencilerin maksadını aşan bir girişimi olduğu tespit edilmiştir” denildi. Ayrıca konunun incelenmesi içinde müfettiş görevlendirildiği bildirildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

200’e yakın öğrencinin ifadesinden yola çıkan polis, olaydan korkan öğrencilerin ‘Halka’ adlı korku ve gerilim filmindeki ‘Samara’ karakterine benzettikleri ve ‘şaka’ olduğu ileri sürülen olayla ilgili 3 kız öğrencinin kimliğini belirlerdi. 3 öğrencinin başlattığı şakaya daha sonra başka öğrencilerin de katıldığı tespit edildi. Kimliği belirlenen 3 öğrenci, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Polis, şakaya daha sonra katılan diğer öğrencilerin kimliklerini belirlemek için çalışmasını sürdürüyor.

Olayın ardından bazı öğrenciler yurdu terk etti. Yurdu terk eden öğrencilerden bazılarının da yurttan kayıtlarını sildirdiği ileri sürüldü.

ÖĞRENCİLERLE AİLELERİN TEDİRGİNLİĞİ SÜRÜYOR

Karaman’da, Nefise Sultan Kız Yurdu’nda öğrencilerin korku yaşamasına neden olan olayın, diğer öğrencilerin yaptığı ‘şaka’ olduğu ortaya çıkarken, bazı öğrencilerle velilerin tedirginliği geçmedi.

Yaşadıkları olayın şakadan ibaret olmadığını savunan öğrenci Berfin Fındık,  ‘Biz inanmıyoruz, böyle bir şey olduğuna; çünkü 1 ay boyunca her gün bir şaka yapılmaz. Biz, sürekli gece saat 03.00’ten 06.00’ya kadar yatağımızdan çığlık sesleriyle sıçrayarak, uyandık. Olayı kaç defa yurt idaresine bildirmemize rağmen onlar da ilk başta ‘şaka’ olduğunu söyleyip, inanmadılar ve iş büyüyünce, ciddileşince ilgilendiler” dedi. Birçok öğrencinin yurdu terk ettiğini söyleyen Fındık, ”Yurdumuzu polis bekliyor. Birçok kişi, yurdu boşalttı. Bazıları, yurttan kayıtlarını aldı. Sınav zamanı olmasına rağmen bazı arkadaşlarımız, yaşadığımız olaylar nedeniyle okula gitmeyip, ailesinin yanına gitmek zorunda kaldı” diye konuştu.

Olayın ‘şaka’ olduğu söylense de buna inanmadıklarını dile getiren öğrencilerden Zehra Gökteke ise şunları söyledi:

”Yurttaki olayların ‘şaka’ olduğu söylense de biz, şaka olduğunu düşünmüyoruz. Yurdun içine güvenlik kamerası takılması gerekirdi; ama olaylardan sonra güvenlik kameraları, yeni takılıyor. Şaka olsa bu kadar büyütecek bir şey olmazdı. Şaka olduğunu düşünmüyoruz. Hiçbir yetkili de bizlere bu olayı ‘Şu şaka olarak yapmış’ demiyor ya da kimin yaptığını söylemiyor. Yapan kişiye de gereken ceza verilmelidir.”

Öte yandan olayın ardından bugün yurt binası dışında bulunan güvenlik kameralarının sayısı, artırılırken, yurdun içine de kameraların takılmaya başlandığı belirtildi. Bugün de bazı öğrencilerin valizleriyle yurdu terk ettiği görüldü.

ŞAKA YAPAN ÖĞRENCİLERDE KORKMUŞ

Karaman’da, Nefise Sultan Kız Yurdu’nda öğrencileri korkutmaya çalışan 3 öğrencinin, polise verdiği ilk ifadesinde, makyaj malzemesiyle yüzlerini boyayıp yurttaki öğrencileri korkutmaya çalıştıklarını, öğrencilerin paniklemesi üzerine şakayı bıraktıklarını söyledi. Şaka yapmayı bıraktıktan sonra kendileri de korkmaya başladığını ileri süren 3 öğrencinin oda kapasına masa koyup uyumaya çalıştıklarını iddia ettikleri öğrenildi. İfadesinin ardından serbest bırakılan 3 öğrencinin, sadece yüzlerini boyayıp şaka yaptıklarını odaları bırakılan notları ve işaretleri kendileri yapmadıklarını ileri sürdükleri belirtildi. Polis,  diğer öğrencilerin kimliğini belirlemek için çalışmasını sürdüyor. Yurttaki kızların panik anı ise bir öğrencinin cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

3 ÖĞRENCİ HAKKINDA DİSİPLİN İŞLEMLERİ BAŞLATILDI

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Karaman’da Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdu’ndaki olayın ‘şakalaşma’ sonucu meydana geldiğini ve bunun da 3 öğrencinin yazılı beyanıyla tespit edildiğini belirtti. Kurumdan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

”Karaman ili Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdumuzdaki öğrencilerimizin korku ve panik yaşamasına neden olan ve 05.11.2017 tarihinden bu yana bazı medya organlarınca doğruluğu teyit edilmeden haberleştirilen gelişmelerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Nefise Sultan Kız Öğrenci Yurdumuzda güvenlik personeli kontrolü ve kamera güvenlik sistemleri dâhil olmak üzere gerekli tüm tedbirler mevcut olup, yurt binasına dışarıdan yabancı bir kişinin girmesi kesinlikle söz konusu olmamıştır. Öğrencilerimizin korku ve panik yaşamasına neden olan olayla ilgili, Kurumumuz Başmüfettişi ve Emniyet yetkilileri tarafından yapılan soruşturma neticesinde; söz konusu hadisenin yurdumuzda kalan üç öğrenci tarafından ‘şakalaşma’ maksadıyla gerçekleştirildiği yazılı beyanlarıyla anlaşılmıştır.”

Açıklamada, ‘hangi amaçla yapılmış olursa olsun aileleri tarafından kuruma emanet edilen öğrencilerin huzurunu bozarak, paniğe sevk eden’ söz konusu öğrencilerle ilgili gerekli disiplin işlemlerinin başlatıldığı belirtildi.(dha)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ