Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Konyalı güvenlik görevlisi ahşaba can veriyor!

Konyalı güvenlik görevlisi ahşaba can veriyor!

Konya’da güvenlik görevlisi Fuat Bitici, eğitimini almadan öğrendiği ahşap oymacılığı sanatında, Türk bayrağına işlediği Besmele-i Şerif, Türkiye haritasına uyguladığı Ayetel Kürsi ve Esma-ül Hüsna eserleriyle dikkati çekiyor.

 

Konya’nın Sarayönü ilçesindeki tarım işletmesinde güvenlik amiri olan 53 yaşındaki Fuat Bitici, 27 yıl önce görerek etkilendiği ahşap işleme sanatına merak sardı.

Ahşaba el işçiliğiyle çeşitli motiflerin işlendiği nahhatlık sanatını icra etmeye başlayan Bitici, bugüne kadar 150’ye yakın esere imza attı.

Bitlis’in Ahlat ilçesi doğumlu Bitici’nin Türk bayrağına işlediği Besmele-i Şerif ile Türkiye haritasına uyguladığı Ayetel Kürsi eserleri en çok ilgi gören çalışmaları arasında yer alıyor.

– Üç ilde sergi açtı

Bitici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesaisinden arta kalan zamanlarda icra ettiği sanatın kendisine huzur verdiğini söyledi.

Ceviz, gürgen, akasya ve MDF parçasına kendi çizdiği motifleri uyguladığını anlatan Bitici, sırasıyla oyma, yakma, kabartma ve kezzap ile boyama yaptıktan sonra eserlerin ortaya çıktığını vurguladı.

Bitici, eserlerinde iki yazı biçimini kullandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Arap harfleriyle sülüs ve kufi yazıyı işliyorum. Sabır ve zaman isteyen bir iş. Koleksiyonum içerisinde filografi eserleri de var. Filografi sanatını ise videolarından izleyerek öğrendim. Burada 150’ye yakın ürün var ama verdiğim eserler de oldu. Bugüne kadar üç ilde sergi açtım. İnsanlar eser bırakmak zorunda diye düşünüyorum. Ahlat’ta Selçuklu mezarlarındaki motiflerden çok etkilendim. İlçedeki eski mezar taşları üzerindeki desenlerden ahşaba uyguladıklarım oldu.”

– Osmanlı devlet armasını ahşaba işledi

Kimseden yardım almadan öğrendiği nahhatlığın unutulmaya yüz tuttuğunu aktaran Bitici, şunları kaydetti:

“El işçiliğiyle akasya ağacı üzerine Besmele-i Şerif’ten Türk bayrağı yaptım. Türkiye haritasına da Ayetel Kürsi yazdım. En çok ilgi gören diğer eserlerim ise Abdulkadir Geylani’nin türbesinin bulunduğu cami, Osmanlı devlet arması, kufi yazıyla 8 besmeleden yazılmış Selçuklu yıldızıdır. Bunun yanı sıra; semazen, sürahi, oturan insan, Rabia ve Selçuklu motiflerinden 30’a yakın eserimi kezzap ile yakma tekniğiyle renklendirdim.”(AA)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ