Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

İş Mahkemeleri Kanununda Dava Şartı olarak “Arabuluculuk”

İş Mahkemeleri Kanununda Dava Şartı olarak “Arabuluculuk”

İş Mahkemeleri Kanununda Dava Şartı olarak “Arabuluculuk”

İş mahkemelerinin kuruluş, görev, yetki ve yargılama usulünü düzenleyerek arabuluculuk uygulaması getiren “7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu” 25 Ekim 207 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı.

blank

blank

Dava şartı olarak arabuluculuk” kurumunu da ilk kez uygulamaya koyan kanuna göre, düzenlemede yer alan uyuşmazlıklarda dava açmadan önce arabulucuya başvurulması zorunlu kılınıyor.

İşçi, işveren alacağı, tazminatı ve işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulması dava şartı olarak aranacak.

İşçi kıdem, ihbar gibi tazminat ve fazla mesai, yıllık izin gibi ücret; işveren de alacak ve tazminat kalemleri için dava açmadan önce arabulucuya başvuracak. İşçi veya işverenin iş ilişkisi kapsamında birbirlerine hakaret etmekten kaynaklanan ya da işçinin iş yerindeki işverene ait mal ve malzemelere zarar vermesinden doğan tazminat talepleri de dava açılmadan önce arabulucuya götürülecek.

Arabulucuya başvurulmadan dava açılırsa herhangi bir işlem yapılmaksızın dava, dava şartı yokluğu nedeniyle usulden reddedilecek.

39 maddeden oluşan İş Mahkemeleri Kanununa buradan ulaşabilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ