Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Naci Ağbal’dan Asgari Ücret Hakkında Son Dakika Açıklaması

Naci Ağbal’dan Asgari Ücret Hakkında Son Dakika Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün TBMM’ye sevkedilen bazı Vergi Kanunları ile KHK’larda Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bu sene asgari ücret bin 404 lira… Eylül ayında itibaren bir kısım çalışanımızın ücretleri vergi dilimi yüzde 20’ye girdiği için bin 404 liranın altına düşüyordu. Bugün Meclis’e bir torba yasa gönderdik. Torba yasanın içinde bin 404 liranın altına düşmeyecek şekilde bir madde ekledik. Asgari ücretlerimiz yıl sonuna kadar bu rakamın altına düşmeyecek. 2017 yılı için geçerli bir düzenleme. Kalıcı bir şekilde masaya da yatırmış durumdayız.

Emlak Vergisi

Bu sene içerisinde belediyelerimizin komisyonları 2018 yılında alınacak emlak vergilerinin belirlemek için arsa ve arazi metrekare değerlerini belirlemek için toplandılar. Kararlar çıktı, netleşti. Bu çalışmaları izledik. Birçok vatandaşımızdan şikayetler geldi. Yüzde 200 yüzde 300 yüzde 3 bine varan emlak verdi değerlerinde artış yapılmış. Sayın Başbakanımızın talimatıyla bu çalışmaları tamamladık, sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Yaptığımız düzenleme şudur; ne kadar artış yapılırsa yapılsın bu artış 2017 yılındaki fiyatın yüzde 50’sini geçemeyecek.

Özel İletişim Vergisi

Vergi oranlarını aşağıya çektik. Yaptığımız çalışma sonucu yüzde 25 ve 15 olan oranı yüzde 7,5’ya indirdik. Cep telefonu kullanıcıları ve evinde telefonu olan vatandaşlarımız bu indirimden yararlanacak. Ayrıca vatandaşlarımız yurt dışına gittiğinde yurt dışındaki görüşmelerinde yurt dışındaki telefon operatörüne de bir bedel ödemesi gerekiyor. Mevcut uygulamada bu bedel üzerinden KDV ve özel iletişim vergisi alıyoruz. Artık yurt dışındaki görüşmeler, bunu bedelleri almayacağız.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ