Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Nasıl Özel Güvenlik Olunur? Silahlı – Silahsız Kimlikli Özel Güvenlik Şartları

Nasıl Özel Güvenlik Olunur? Silahlı – Silahsız Kimlikli Özel Güvenlik Şartları
blank blank

Özel güvenlik okullardan, hastanelere, toplu oturulan sitelerden, bankalara, mezarlıklardan parklara kadar bir çok alanda faaliyet gösteren bir meslek türüdür. Özel güvenlik görevlileri eğitim kurumundan aldıkları eğitime göre silahlı ve silahsız olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Bu durumda silahlı ve silahsız güvenlik görevlilerine ödenen maaşlar da farklı olmaktadır. İşte özel güvenlik görevlisi olabilmek için yapılması gereken işlemler ve tüm detaylar haberimizde…

Özel güvenlik olmak isteyenlerin ilk yapması gereken işlem özel güvenlik sertifikası almaktır. Bu sertifikalar İçişleri Bakanlığı tarafından yetki verilmiş özel güvenlik eğitim kurumları tarafından verilmektedir. İlinizde ve bölgenizde yetki almış eğitim kurumlarının 2020 yılı güncel tam listesini sitemizde ki Özel Güvenlik Kursu başlıklı kategoriden öğrenebilir eğitim kurumlarının güncel ileşim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Silahlı ve silahsız özel güvenlik sertifikaları birbirinden farklılık göstermektedir.

Nasıl Özel Güvenlik Olunur?

Silahlı güvenlik eğitimi için temel eğitim süresi 120 saat olarak belirlenmiştir. Bu eğitim içerisinde; 11 adet temel dersler ile silah bilgisi dersi ve atış eğitimi bulunmaktadır. Dilerseniz Silah Bilgisi ve Atış Eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilginin bulunduğu ders notumuza BURADA ki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Silahsız eğitim süresi ise silah bilgisi ve atış eğitimi olmadığı için, silahlı temel eğitime göre daha kısa sürmektedir. Bu kapsamda silahsız özel güvenlik eğitimleri 100 saattir. Her iki temel eğitim süresince adayların derslere devam etme zorunluluğu bulunmaktadır. Ders devamsızlığı için adaylara verilen süre mazeretli ve mazeretsiz olmak üzere toplamda 20 ders saatidir. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı bu konuda ki denetimleri gerçekleştirmektedir.

Eğitim kurumunda verilen derslerde başarı gösterip sertifika alanlar Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından yılda 6 dönem halinde düzenlenen Özel Güvenlik Sınavı’na girmeye hak kazanmaktadır. Özel güvenlik sertifikasının alındığı tarihe göre, adayın hangi sınava gireceği yine ilgili Başkanlık tarafından duyurulan sınav talimatı ile belirlenmektedir. Adayların başarılı sayılabilmesi için yazılı sınavdan en az 60 puan alması gerekmektedir.

blank

Silahlı – Silahsız Özel Güvenlik Olma Şartları Nelerdir?

Özel güvenlik olmak isteyen adayların 5188 sayılı kanun ve bunda değişiklik yapan 680 sayılı KHK’da belirlenen başvuru şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Bu başvuru şartlarının bir kısmı silahlı ve silahsız özel güvenlik için farklılık göstermektedir. Başvuru şartı için adaylarda aranan ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktadır. Silahsız özel güvenlik başvurularında yaş şartı 18, silahlı özel güvenlik başvurularında ise yaş şartı 21’dir. Adaylardan en az ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullardan mezun olması beklenmektedir. Silahlı güvenlik olabilmek için lise ve dengi okul mezunu şartı vardır. İlköğretim mezunlarına silahlı güvenlik kimlik kartı verilmemektedir.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların akıl sağlığı ve fiziksel herhangi bir engeli bulunmaması gerekmektedir. Özel güvenlik sağlık şartları ile ilgili detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bunların yanı sıra başvuru esnasında adayların kamu haklarından yasaklı olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Daha öncesinde devlete karşı suç işleyen ve yüz kızartıcı suça bulaşan kişiler, cezasını tamamlamış olsa bile başvuruda bulunamamaktadır. Özellikle hırsızlık, cinsel suçlar ve uyuşturucu suçlarından işlem görenlerin başvuruları genellikle olumsuz değerlendirilmektedir.

Yasal mevzuat gereği istenen tüm başvuru şartlarını sağlayan aday, özel güvenlik eğitim programını tamamlamışsa, özel güvenlik sınavını kazanmış ve yapılan arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması olumlu çıkıp özel güvenlik kurulunca onaylanmışsa, özel güvenlik olma hakkı kazanmakta ve kendisine bağlı olduğu İl Emniyet Müdürlüğünce Özel Güvenlik Kimlik Kartı verilmektedir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartlarının Geçerlilik Süresi

Özel güvenlik kimlik kartlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. Her özel güvenlik görevlisi bu süre sonunda yenileme eğitimine katılmak zorundadır. Yenileme eğitimi temel eğitime benzer ancak daha az ders saatine sahiptir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar Sümeyra dedi ki:

  Özel güvenlik olmak istiyorum ancak şu an kurslar kapalı galiba ne zaman açılacak

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Sümeyra,
   Özel güvenlik kurslarının kursiyer alımına başlaması ile ilgili genelge imzada, ancak bayramdan sonra açılacağını söyleyebiliriz.

BİR YORUM YAZ