Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Okullara özel güvenlik yakında

Okullara özel güvenlik yakında

Türkiye’de resmi kayıtlara göre 27 bin 173 üyesi bulunan Güvenlik-İş Sendikası, temsilcilikleri kapatarak şubeleşmeye gidiyor.

 

9 Şube ile yoluna devam edecek olan sendikanın Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, sendikanın hızla büyüdüğünü ve güvenlik personellerinin haklarını savunarak, haksızlığa meydan vermediğini belirtti. Öte yandan Çağırıcı, okullarda Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun gereği özel güvenlik personeli çalıştırılması hususunda müjdenin yakın olduğunu yeni istihdam alanları ile işsizliğin de azalacağını söyledi.

 

Türkiye’de Ocak 2017 Yılı Sendika Üye Sayıları İstatistik Raporu ve 29.01.2017 Tarih ve 29963 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlandığı şekliyle savunma ve güvenlik sektöründe çalışan 274 bin çalışandan 29 bin 459 üye ile zirvede yer alan Öz-İş Sendikası’ndan sonra güvenlik sektöründe 27 bin 173 üye ile ikinci büyük sendika olan Türk İş Konfederasyonuna bağlı Güvenlik İş sendikası Türkiye genelinde 81 ilde bulunan temsilciliklerini bitirip Antalya’nın da içinde olduğu 9 şube ile yoluna devam edeceğini duyurdu.
Grand Haber Hotel’de bir araya gelen 81 il temsilcisi Türkiye’nin en büyüğü olmak için ant içti. Türkiye’nin en genç Genel Başkan ünvanlı (34) Ömer Çağırıcı Başkanlığında bir araya gelen Güvenlik-İş Sendikası’nın 135 temsilcisi, profesyonel çalışma anlayışını karara bağladı. Özel Güvenlik ve Savunma çalışanlarının sorunlarıyla ilgili olarak 4 gün süren istişare toplantısından, temsilcilikten şubelere geçilmesi kararı alındı.
Dünya’da 20 Milyon üyesi bulunan Dünya Küresel Sendikalar Birliği UNI Global Union üyesi olan Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki toplam 320 bin güvenlik işçisinden 100 bin çalışanın sendikalı olduğunu, bunun da 30 bininin kendi üyelerinden oluştuğunu söyledi. Çağırıcı, özel güvenlik sektörünün lider sendikası olduklarını ifade ederek, Türk-İş Konfederasyonu’nun en hızla büyüyen sendikası haline geldiklerini kaydetti.
Çağırıcı, güvenlik personelinin çalışma alanlarının ise gösterdikleri gayret ile genişlediğini de belirtti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın okullarda Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun gereği özel güvenlik personeli çalıştırılması konusunda Maliye Bakanlığı ile çalışmaların devam ettiğini söylediğini de hatırlatan Çağırıcı, Merkezi Yönetim Bütçesinden 2016 Mali Yılında okul/kurumların donatımı için 681 milyon 739 bin 309 TL ödenek tahsis edildiğini gönderilen ödeneklerin okul/kurumların ihtiyaçlarında kullanıldığını, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okullarda Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun gereği özel güvenlik personeli çalıştırılması konusunda Maliye Bakanlığı ile çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Çağırıcı 4 milyona yakın işsizin açıklandığı Türkiye’de bu şekilde yeni istihdam alanlarının açılmasının kalkınma ve refahı artıracağını savundu. Eğer düzenleme hayata geçerse, okullarda okul aile birliklerinin imece usulü topladığı paralarla karşılanan güvenlik personeli maaşlarının artık devlet güvencesi ile karşılanması sağlanacak.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ