Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

“Özel güvenlik asıl iş olarak hizmet veriyor”

“Özel güvenlik asıl iş olarak hizmet veriyor”

Öz-İş Sendikası Elazığ İl Başkanı Sezai Top, özel güvenlikler tarafından verilen güvenlik hizmetlerinin asıl iş kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

blank

blank

Öz-İş Sendikası Elazığ İl Başkanı Sezai Top, yazılı bir basın açıklaması yaparak, 6-8 aralık 2016 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığının, Özel Güvenlik Kanun Tasarısı Taslağı Çalıştayı adı ile bir toplantı düzenlediğini hatırlattı. Çalıştayda bir teklif verdiklerini ifade eden Başkan Sezai Top, açıklamasında şunları ifade etti: “Kendine has kanunu ve yönetmeliği olan özel güvenlik asil iştir. Çünkü yaptığı görev itibariye kamu düzenini 3. güç olarak koruyan bir sivil toplum kuruluşudur. Yapılan işle ilgi ana konuya dahil değiliz.

Biz asil iş olarak güvenlik hizmeti vermekteyiz. Onun için ilgili kanunun 3 maddesinin içeriğinin değiştirilmesi için teklifimizi verdik. Kamuda yaklaşık 650 bin civarında taşeron/alt işveren işçisi çalıştığı ifade ediliyor. Bu konuda net bir rakam yok. 650 bin işçinin yaklaşık 200 bininin asıl işte çalıştığı tahmin ediliyor. Kamuda asıl işte çalışanların kadroya alınacağı hükümet yetkilileri tarafından ifade edildi. Asıl iş nedir? Asıl işin tanımı da Alt İşverenlik Yönetmeliğinde yapılmıştır. Buradaki tanıma göre asıl işin; mal veya hizmet üretiminin esasını oluşturan iş olduğunu söyleyebiliriz.

Çalışma mevzuatında asıl iş ve yardımcı işlerin genel olarak tanımı yapılmıştır. Buna göre, mal veya hizmet üretiminin esasını oluşturan işe asıl iş deniliyor. İşyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin olmakla beraber doğrudan üretim organizasyonu içerisinde yer almayan, üretimin zorunlu bir unsuru olmayan ancak asıl iş devam ettikçe devam eden ve asıl işe bağımlı olan işlere de yardımcı iş deniliyor Muvazaa nedir? Taşeron işçisi ile kadrolu işçinin aynı işi neden yapamayacağını anlatmış ve bu durumun neden muvazaaya sebep olacağını açıklamıştık.

Muvazaa; asıl işveren ile alt işveren arasındaki alt işverenlik ilişkisinin mahkeme kararıyla hileli olduğunun tespitidir. Bu tespitin en bariz sonucu ise, taşeron işçilerinin, en başından beri asıl işveren işçileri olarak kabul edilmeleridir. Bu sayede, işçiler geriye dönük hak kayıplarını kamu kurumlarından talep etmekte ve önemli kazançlar elde etmektedir. Öz-İş Sendikası olarak diyoruz ki; güvenlik asıl iştir.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ