Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel güvenlik görevlileri sokağa çıkma yasağından istisna tutulacak

Özel güvenlik görevlileri sokağa çıkma yasağından istisna tutulacak

EGM Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı sokağa çıkma yasağı kapsamında özel güvenlik görevlilerinin durumu ile ilgili açıklama yaptı.

Yayınlanan genelge ile ilgili duyuruda şöyle denildi;

Covid-19 salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından 10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

İlgili Genelgenin 3/C maddesine istinaden özel güvenlik görevlileri görevlerinin başında bulunacaktır.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili genelgeye BURADAN ulaşabilirsiniz.

17 Nisan 00:00’dan 19 Nisan 00:00’a kadar sokağa çıkma yasağı tekrar uygulanacak

Ramazan bayramı nedeniyle tüm yurtta uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması genelgesi yayınlandı, özel güvenlik görevlilerinin durumunu “Bayramda sokağa çıkma kısıtlaması, İşte detaylar…” başlıklı haberimizden öğrenebilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. Avatar Hasannnn dedi ki:

  Senin kisi insanlık değil tatil yapmak kardeş bizde site guvenligiyiz ve emin ol sizden daha çok insanla yüz göz oluyoruz daha memnun olman gerekir işinin başında olduğun için görevini ard niyetli kullanma benden sana tavsiye

 2. Avatar Ferit dedi ki:

  Merhaba biz 7 kişi bir plazada danışma ve gözetim görevlisi olarak çalışmaktayız bir çoğumuzun kimlik kartı yok sokağa cikma yasağı zamanı içerisinden fazla mesai alabilirmiyiz

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Ferit,
   özel güvenlik kimlik kartınız yoksa işe giderken kontrol noktasına denk gelirseniz, 3150 TL. ceza ödemek zorunda kalırsınız, zira kanuni olarak özel güvenlik görevlisi değilsiniz. Fazla mesai konusu ise çalışma hukukunu ilgilendirir ve yasal olarak çalıştığınız yer, kısıtlamalar ile ilgili İçişleri Bakanlığı genelgelerin de belirtilen kapalı bulunması gereken bir işyeri değilse, iş kanunu hükümlerine göre işlem yapılması gerekir.

 3. Avatar Bahar dedi ki:

  Aldıgım duyumlara göre artık kimliğin yanında çalışma kagıdı istiyorlarmış güvenlik görevlilerinden bu dogrumu?

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Bahar,
   Kolluk personeli çalışmayan binlerce güvenlik kimlik belgesine sahip vatandaş olduğunu bilmekte bu nedenle Türkiye geneline yaygın olmasa da bazı muhtelif bölgelerde görev yapılan kurum-kuruluş yada şirketten alınan belgelerin mevcut olmasını istiyor. Ancak bu konuda resmi bir talimat bulunmamaktadır.

 4. Avatar Mirac dedi ki:

  Merhaba ben bir sitede güvenlik danışmanı olarak görev yapmaktayım güvenlik sınavında başarılı oldum güvenlik evraklarını teslim ettim gerekli birime ama kimlik kartım henüz elime geçmedi kurs yerinin verdiği sertifkam var sokağa çıkma yasağı dan muaf mıyım herhangi bir ceza altında tabi tutulurmuyum teşekürler

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Miraç,
   Özel güvenlik görevlisi geçici kimlik kartına sahip değilseniz, kolluk kuvvetleri kursun verdiği sertifikayı kabul etmeyecektir. Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı kimlik kartı gecikmelerinden kaynaklanan sıkıntıları minimuma indirmek için konu ile ilgili bir genelge yayınlamıştır, burada verilen imtiyaz ise özel güvenlik kimlik kartlarının yenilemesini yapıp kimliği gecikenleri kapsamaktadır. Sonuç olarak özel güvenlik kimlik kartınız mevcut değil ise şu an yaptığınız görevinde bir yasallığı bulunmamaktadır. Bu durumu işe giderken kolluk kuvvetlerine söylemeniz durumunda, hem siz hem de sizi kimlik kartınız olmadan istihdam eden şirketinize cezai müeyyide uygulanır. Ülkemizde site güvenlik danışmanlığı diye bir iş yoktur. Güvenlik sektöründe kamu alanında genel kolluk (Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik) ve bunlara yardımcı olarak kimlikli özel güvenlik görevlileri vardır. Site güvenliğini de o projeyi alan güvenlik şirketi kimlikli özel güvenlik görevlileri aracılığıyla yürütür.

   1. Avatar Özden dedi ki:

    Benim kimliğin süresi doldu yenileme aşamasındaydım ama virüs yüzünden ertelendi şimdiki çalıştığım yerde danışman olarak gözüküyorum hafta sonu eski kimliğimle işe gidip gele bilirmiyim

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Özden,
     özel güvenlik kimlik kartlarının süresi dolanlar ile ilgili Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının duyurusu şöyledir: “Ertelenen sınavlar nedeniyle kimliğini yenileyemeyen özel güvenlik görevlileri ile görev hayvanı ve idarecisi kimliğine sahip kişilerin kimlik geçerlilik süreleri yapılacak olan ilk sınava kadar geçerli sayılacak, haklarında adli ve idari işlem yapılmayacak, bu kapsamda olupta ÖGNET’ten bildirimi yapılamayan özel güvenlik görevlilerinin fiziki bildirimleri kabul edilecektir.” buna göre sorun yaşamamanız gerekir.

 5. Avatar Oktay dedi ki:

  Biz insan degilmiyiz ya bir özel güvenlik görevlisi görevi başında virüse yakalansa ne olcak benim çalıştığım sitede sucusu yemekci kargocu geliyor ben simdi ne kadar tebbir alsamda sıkıntı burdan devlet büyüklerimizden bizlere yardımci olmasını istiyorum madem sokağa çıkma yasagi var biz neyin görevini yapcaz

 6. Avatar Birol EREN dedi ki:

  Kursiyer olup Güvenlik Kartımı henüz alamadım. Ama güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Bu sorun teşkil eder mi? Yazılı bir Çalışma Belgesi alınması gerekiyor ise, bağlı olduğum Güvenlik Firmasından mı yoksa projeden mi yazılı belge almam gerekir?
  Teşekkür ederim.

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Birol,
   Yasal olarak güvenlik kimlik kartınız olmadan güvenlik görevlisi olarak çalışamazsınız, herhangi bir şirkette sizi güvenlik olarak çalıştıramaz cezai müeyyidesi vardır, bu konu ile ilgili kolluk ile muhatap olursanız size ve şirketinize sorun teşkil edebilir. Ayrıca yorumlardan anladığımız kadarıyla özel güvenlik kimlik kartı olanlar bile sorun yaşayabiliyor, siz kimliksiz olduğunuz için zaten şirket size görev yazısı veremez.

   1. Avatar Birol EREN dedi ki:

    Çok teşekkür ederim cevabınız için

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Birol,
     Sitemize gösterdiğiniz ilgi için biz teşekkür ederiz, umarız en yakın zamanda kimliğinizi alırsınız. Çalışma hayatınızda başarılar dileriz.

 7. Avatar İbrahim dedi ki:

  Ben şimdi özel güvenlik görevlisiyim, ama çalışmıyorum. İşim yok sokağa çıksam ne tür bir sorunla karşılaşırız? Fırına gideceğim mesala

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sn ibrahim,
   çalışmıyorsanız çıkmamalısınız, istisnası olan kişiler taşıdıkları kimlikten değil, yaptıkları işten ve görevden dolayı istisnai durumdadır, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmamız gerekli ayrıca covid-19 konusu ciddi bir konudur, lütfen çalışmıyorsanız evde kalın.

 8. Avatar Emre dedi ki:

  Sadece kamu da çalışan özel güvenlikler mi ? Yoksa özel sektör de çalışan Özel Güvenlikler de yasak dışında mı ?

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Emre,
   c maddesi tüm özel güvenlik görevlilerini kapsar, özel de de çalışmış olsa özel güvenlik genel kolluğa yardımcı bir birim olduğu için bu kapsamdadır. Yani özel güvenlik görevlileri sokağa çıkma yasağından istisna olan kişiler arasındadır. Görev yerinize gidip gelirken herhangi bir sorun olmayacaktır.

   1. Avatar Ahmet kaplan dedi ki:

    İşe değilde normal sokağa çıksak birşey olurmu

    1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

     Sayın Ahmet Kaplan,
     izinli iseniz çıkmamanız gerekir, görevi olanlara yönelik tanınan bir istisnadır bu.

     1. Avatar Zafer dedi ki:

      İşe gitmek için ,güvenlik kimlik kartımı göstermem yeterli olmadı,görev kağıdı istiyorlar. Nerden bileyim işe gittiğini diyor jandarma. Ekipler genelgeyi tam olarak yorumlayamıyor kafaları karışık.

     2. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

      Sayın Zafer,
      herkesin internet bağlantısı bir şekilde var kolluk kuvvetlerininde, bu yüzden bu tür sorunla tekrar karşılaşmanız durumunda “https://www.egm.gov.tr/ozelguvenlik/sokaga-cikma-yasagi-hk” bağlantısından Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının açıklamasını göstermenizi tavsiye ederim.
      Ayrıca yaşadığınız sorun ile ilgili Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı yetkilileri tarafımızdan bilgilendirilmiştir.

BİR YORUM YAZ