Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Görevlilerine Gazilik ve Yıpranma Payı Düzenlemesi Meclis’e Geldi

Özel Güvenlik Görevlilerine Gazilik ve Yıpranma Payı Düzenlemesi Meclis’e Geldi

Özel güvenlik görevlilerinin yıpranma payı, gazilik ve şehitlik hakkı elde edebilmeleri için BBP Başkanı Mustafa Destici tarafından teklif verildi.

 

blank

blank

Sayıları her geçen gün artan özel güvenlik görevlileri oldukça zor koşullar altında çalışmaya devam ediyorlar. Öyle ki pek çoğu fiziksel şiddete ve tacize maruz kalıyorken bunun karşılığında kendilerine hiçbir ek tazminat ödenmiyor. İşte bu durumun önüne geçmek için Güvenlik-İş Sendikası tarafından çalışma başlatıldı. Çalışma sonucunda 6 maddelik bir kanun teklifi hazırlandı. Bu teklif Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

mustafa destici

Teklifin detaylarında özel güvenlik görevlilerinin de diğer emniyet mensupları gibi fiili hizmet zammı, şehitlik ve gazilik unvanı hakkı, taltif ve tazminat gibi ayrıcalıklar tanınması yer aldı. Sendika yetkilileri Türkiye genelinde 314 bin özel güvenlik görevlisinin çalıştığını aktardı. Bu sayıya ailelerini de ekleyince oldukça fazla kişinin doğrudan bu düzenlemenin muhatabı olduğu görülecektir, denildi.

Geçtiğimiz günlerde özel güvenlik görevlisinin üzerine kaynar su dökülmesi olayının üzerine büyük tepkiler doğmuştu. İşte bu tür olaylardan sonra özel güvenlik görevlilerinin tazminat hakkı olmaması mesleki güvencelerini sarsmaktadır.

Düzenleme ile birlikte kadroya geçirilen özel güvenlik görevlilerinin sendikaya üye olabilmelerine de izin verilmesi isteniyor. Her ne kadar emniyet mensupları sendikaya üye olamıyorsa da özel güvenlik görevlileri için istisna getirilebilir. Düzenlemenin yasalaşıp yasalaşmayacağı özel güvenlik görevlileri tarafından heyecanla bekleniyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.