Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel güvenlik silahlandırılmalı mı?

Özel güvenlik silahlandırılmalı mı?
blank blank

Yenigün Tv’de Taner Özgür’ün hazırlayıp sunduğu Taner ile “Genç Yorum” programı bu hafta Uluslararası Yakın Koruma ve Güvenlik Danışmanları Savaş Menteş ve Süleyman Kocabıyık’ı ağırladı. Uzman ikili özel güvenlik çalışanlarının aldığı eğitimler hakkında bilgi vererek silah kullanmalarının doğru olup olmadığını değerlendirdi.

 

Uluslararası Yakın Koruma ve Güvenlik Danışmanı olan Savaş Menteş ve Süleyman Kocabıyık terör olaylarına karşı alınabilecek özel güvenlik tedbirlerini değerlendirdi. Yılbaşı gecesi İstanbul’da bulunan bir eğlence merkezine gerçekleştirilen terör saldırısından örnek veren uzman ikili özel güvenlik görevlilerinin aldığı eğitimler hakkında bilgi verdi.

 

Özel güvenlik görevlileri nasıl bir eğitim almalı?

 

Savaş Menteş: Özellikle İstanbul’da yaşanan terör saldırısı özel güvenlik görevlilerinin neden karşılık vermediği tartışmalarını da beraberinde getirdi. Eğlence merkezlerinde yaşanan güvenlik görevlileri özel eğitimlerden geçiyor. Ancak silah taşıma yetkisi yoktur. Emniyet güçleri dışında hiçbir güvenliğin silah taşımasına olanak yoktur. Yeni çıkacak yasalar ile bu prosedürün değişmesini bekliyoruz ancak şu anda silah taşımaları söz konusu değildir. Yani burada neden özel güvenlik görevlileri karşılık vermedi demek doğru değildir. Anayasa maddesinde, kapıda bekleyen güvenliklere verilen eğitimler değişecek. Silahlandırmanın da ayrıca sorumlulukları oluşacak. Örneğin kapıda bekleyen güvenlik görevlisi saldırıya uğradı, kendisini savunmak için çıkardı silahını karşılık verdi. Karşı tarafta yaşamını yitirdi. Peki, bu durumda ne olacak? Bütün bu detayların da düşünülmesi gereklidir. Yetkiler sınırlar sorumluluklar gözden geçirilmeli.

Kapıda bekleyen güvenliğin işi nedir?

Savaş Menteş: Bu soruya vereceğimiz en doğru cevap şudur: Kapıda bekleyen arkadaşlarımızın görevi kapı güvenliğini sağlamaktır Bodyguard değildirler. Bu ayrımı yapmak gerekiyor. Bu kişiler kapı güvenliğini sağlamak üzerine eğitim alıyorlar. İki görev tanımı arasında farklılık vardır. Kapıda bekleyen arkadaşların görevi ateşe ateş ile karşılık vermek değildir. Terör saldırısının gerçekleştiği eğlence mekânında ben de çalıştım. Normalde bu yerde 4 kapı vardır. Yani yapı olarak güvenli bir mekândır. Terörist VİP kapısından giriyor. Keşfi iyi yapmışlar ve ana kapıdan girmişler. Bu teröristler bir ekip bir teşkilat olarak gelmişler oraya. Kullandıkları silahlar ağır silahlar. İçeride emniyetten arkadaşlarımız olsa idi etki daha farklı olabilirdi. Çünkü bu insanlar daha deneyimli, eğitimli.

 

Süleyman Kocabıyık: Silahlı güvenlik dediğimiz bir unsur var. İş yeri sahası içerisinde kişilerin taşıma yetkisi vardır. Silahı taşımak yetmiyor. Silah taşıma yetkisi olanlar belgelerini güncellemeleri gerektiğinde poligona gidip atış yapıp geri çıkıyor. Bu arkadaşların nişancılığı ne kadar iyi olabilir. Bu terörist cephede savaşmış yüzlerce kez tetiğe basmış ve soğukkanlı. Şunu belirtmek gerekiyor, artık toplumumuzda artık herkes yakın dövüş bilmeli. Özellikle kadınların bunu yapması gerekiyor. Toplumumuzda kadınlar çok fazla taciz ve şiddete maruz kalıyor. Burada kadınların kendini koruyabilmesi için bu eğitimi almaları gerekiyor. Bu arada özel güvenlik merkezlerinden kadın korumalar daha fazla istenmektedir.

Türkiye yakın koruma noktasında nerede?

 

Savaş Menteş: Maalesef Türkiye’de yakın koruma geri planda. Bir etkinliğe bakınca sanatçının önce berberi, kuaförü veya terzisi gelir, en son özel güvenliği gelir. Bu algının değişmesi gerekir. Korunmak isteyen insanların da prosedürü ve gereklilikleri de iyi bilmesi gerekmektedir. Önceden şartları koruma isteyen insanlar belirliyordu. Ancak şimdi şartlar tamamen korumalık yapacak kişi tarafından belirleniyor. Çünkü, şartlar oluşmazsa kişiyi korumak imkansız bir boyut alabilir.

 

Süleyman Kocabıyık: Özel koruma olmak isteyen insanlar ciddi eğitimlerden geçiyor. Bize gelenler ortalama 240 derslik değişik eğitimden geçiyoruz. Mesela, yakın dövüş, pskiolojik eğitim, manevradan araç kullanımına kadar bir çok kategori var. Yani çatışma anı yaşatılıyor. Etten duvar nasıl olunur, algı operasyonuna karşı nasıl davranılır gibi birçok durum ile karşı karşıya bırakılıyorlar. Eğitimlere herkes alınmıyor ancak olabildiğince yardımcı oluyoruz.(Yenigün)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ