Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

TİGEM’de çalışan özel güvenlik görevlilerinin maaş kesintilerine ilişkin soru önergesi

TİGEM’de çalışan özel güvenlik görevlilerinin maaş kesintilerine ilişkin soru önergesi

Milletvekili Ayşe Sürücü Ceylanpınar TİGEM’de çalışan güvenlik görevlilerinin maaş kesintilerine ilişkin soru önergesi verdi.

 

blank

blank

Milletvekilli Ayşe Sürücü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli  tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 1milyon 750 bin dekarlık TİGEM arazisini koruyan ve 13 yıldır TİGEM’de taşeron işçi statüsündeki özel güvenlik görevlileri maaşlarına uygulanan kesintilerden dolayı net maaşlarını alamadıklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Hala TİGEM’de çalışan özel güvenlik görevlileri ilçede başka iş imkanı olmaması nedeniyle işten atılma kaygısı taşıdıklarını, bu nedenle isimlerini vermekten çekindiklerini kaydettiler. 13 yıl boyunca TİGEM’de 3 güvenlik firmasının değiştiğini ancak her gelen taşeron firmanın aynı mağduriyeti yaşattığını dile getiren görevlilerden biri, son 1 yıldır Bilge Özel Güvenlik Şirketi bünyesinde çalıştığını, bu firma tarafından da yapılan kesintilerden dolayı net maaşını öğrenemediğini söyledi.

Aynı özel güvenlik görevlisi maaş bordrosunda “Sair kesintiler” başlığı altında yapılan kesintilerin ne anlama geldiğini bilmediğini belirtti. Firmada çalışan 165 görevli dışında 10 tane de resmi görevli olduğunu belirten taşeron işçiler, resmi görevlilerin maaş kesintisi yaşamadıklarını dile getirdiler.

1 milyon 750 bin dekarlık bir alandan sorumlu olduklarını, bu alanın etrafında güvenlik tellerinin yetersiz olduğunu, bu yüzden hırsızlık olaylarının yaşandığını belirten görevliler, çalınan eşyaların parasını yıllardır maaşlarından kesildiğini belirtmektedirler. 2 vardiya 8 saat çalışan özel güvenlik görevlileri, çalışma koşullarının çok zor olduğunu aktarmışlardır. Yemek ücretlerindeki sıkıntıyı da belirten görevliler verilen ücretin ancak 10 günlük yemek ihtiyaçlarına yettiğini ifade ettiler. Konuya dair ulaşılan yetkililer güvenlik görevlilerinin ifadelerini doğruladı. Yetkililer, sözleşme gereği söz konusu kesintinin TİGEM tarafından güvenlik işini alan firmaya fatura edildiğini, firmanın da faturayı 165 özel güvenlik görevlisine bölüştürdüğünü söyledi.”

Bu bağlamda;

1.           Taşeron statüsünde ki güvenlik görevlilerinin maaşlarının kesilmesi bilginiz dâhilinde midir?

2.           Asgari ücretle zor geçinen güvenlik görevlilerine oluşan zararlardan neden pay çıkarılıyor?

3.           1milyon 750 bin dekarlık alanın daha fazla güvenlik görevlisine ihtiyacı olduğu bilindiği halde neden gerekli girişimler yapılmamaktadır?

4.           TİGEM Güvenlik görevlilerinin maaşlarının kesilmesinden dolayı oluşan mağduriyeti giderecek midir?

5.           Toprakların korunmasıyla sorumlu olan güvenlik şirketlerine TİGEM tarafından herhangi bir denetleme yapılmakta mıdır?

6.           Resmi görevliler ile taşeron görevliler eşit haklara sahip olmalarına rağmen neden sadece taşeron işçilerinin maaşları kesintiye uğramaktadır?

7.           TİGEM Güvenlik görevlilerinin maaşlarının kesilmesinden dolayı oluşan mağduriyeti giderecek midir?

8.           Toprakların korunmasıyla sorumlu olan güvenlik şirketlerine TİGEM tarafından herhangi bir denetleme yapılmakta mıdır?

9.           Resmi görevliler ile taşeron görevliler eşit haklara sahip olmalarına rağmen neden

sadece taşeron işçilerinin maaşları kesintiye uğramaktadır?


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.