Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

TYP’li ve tüm özel güvenlik görevlilerinin sorunları Mecliste

TYP’li ve tüm özel güvenlik görevlilerinin sorunları Mecliste

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, tüm özel güvenlik görevlilerinin ve özellikle TYP kapsamında çalışan özel güvenlik personelinin sorunlarının araştırılması için konuyu Meclise taşıdı.

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, özel güvenlik görevlilerinin yetkileri, boy-kilo standardı sorunu, şehitlik ve gazilik hakkı verilmesi ile özellikle Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında okullarda görevlendirilen ve işlerinde süreklilik isteyen özel güvenlik görevlilerinin sorunlarının araştırılması ve çözüm yolları ortaya konulması için TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

 

Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz tarafından TBMM’ye sunulan araştırma önergesinde şu ifadelere yer verildi;

Türkiye’de sayıları yüz binlerle ifade edilen güvenlik görevlisi, kurumlarda ve özel işletmelerde görev yapmaktadır. Bununla birlikte özel güvenlik sertifikası veren kuruluşları da dahil edersek bunun çok ciddi bir sektör olduğu gerçeği görülecektir.

Güvenlik görevlilerimiz oldukça riskli ve ağır çalışma koşulları altında görev yapmaktadırlar. Görevleri gereği saldırganların ilk hedefi halindedirler. Kolluk kuvvetlerine yardımcı bir görevi ifa etmektedirler. Silahlı-silahsız ayrımının kaldırılması veya bu soruna kalıcı bir çözüm bulunması gerekmektedir. Böylesi hayati bir görevi yerine getiren güvenlik görevlilerimizin 5188 sayılı kanunda özlük haklarının bulunmaması ciddi bir mağduriyet yaratmakta; kolluk kuvvetlerinin faydalandığı şehitlik ve gazilik gibi haklardan mahrum bırakılmaktadır. Bunun yanı sıra yine yukarıda bahsi geçen kamında yoruma dayalı maddelerin bulunmasından dolayı özel güvenlik görevlilerinin görev ve yetkileri net olarak belirlenmemiştir. Bu da güvenlik görevlilerimizin ciddi sorunlar yaşamasına sebebiyet vermektedir. Çalışma ortamı olarak da birçok güvenlik görevlisi sağlıksız ortamlarda görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Aynı zamanda boy-kilo konusunda bir standardın olması da böylesi önemli bir vazife için elzemdir.

Aile geçindiren, hayat kuran veya hayat kurmaya niyetlenen birçok güvenlik görevlisi TYP kapsamında İŞKUR üzerinden işe alınmıştır. Fakat bu güvenlik görevlilerinin IŞKUR’un çalıştırma sisteminde kaynaklı olarak işlerinde bir süreklilik yoktur. Bu durum her dönemde ciddi bir mağduriyeti de beraberinde getirmektedir.

Bu anlamda güvenlik görevlilerimizin problemlerinin araştırılması ve güvenlik görevlileri ile ilgili kapsamlı bir analizde bulunularak çözüm yollarının ortaya konulması için; Anayasamızın 98. Ve TBMM İç Tüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını saygılarımızla arz ederiz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ