Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Vasip Şahin: Özel Güvenlik Mevcut Polis Gücümüzün Neredeyse İki Katı

Vasip Şahin: Özel Güvenlik Mevcut Polis Gücümüzün Neredeyse İki Katı

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul’da yaklaşık 83 bin özel güvenlik görevlisi bulunduğunu belirterek, “Bu şu demektir; mevcut polis gücümüzün neredeyse 2 katı.

 

blank

blank

İstanbul Valisi  Vasip Şahin, İstanbul’da yaklaşık 83 bin özel güvenlik görevlisi bulunduğunu belirterek, “Bu şu demektir; mevcut polis gücümüzün neredeyse 2 katı. Bu görevi birlikte bir eş güdüm, koordinasyon içerisinde yaparsak zannediyorum İstanbul’da suç ve suçluluk noktasında arzu ettiğimiz hedefi çok kısa sürede yakalarız.” dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü  Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nca Bayrampaşa Belediyesi  Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde “Özel Güvenlik Görevlileri Eğitim Programı” düzenlendi.

Şahin, buradaki konuşmasında, özel güvenlikçilerin özel önem arz etmeye başladığına dikkati çekerek, “Bizler sizleri, bu görevlerinizi yaparken en büyük paylaşımlarımız, destekçimiz ve yardımcımız olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Özel güvenlikçilerden kendilerine güvenmelerini, suçlu ve suçluyla mücadele ederken yasaların tanıdığı bütün yetkileri sonuna kadar hiç çekinmeden kullanmalarını isteyen Şahin, yetki kullanımı sırasında devletin en başından en sonuna kadar bütün yetkilerinin özel güvenlikçilerle beraber olduğunun bilinmesini istediğini söyledi.

Güvenlik görevlilerinin suçla ve suçluyla mücadele ettiğini aktaran Şahin, “Ama bunu aslında hem kendimiz hem ailemiz hem milletimiz ve ülkemizin geleceği için yapıyoruz. Eğer aranızdaki kötülükleri ayıklayamaz ve suçu önleyemezsek toplum bundan rahatsız olur ve gün gelir bu toplum başka mecralara sürüklenmek zorunda kalır.” ifadelerini kullandı.

Şahin, özel güvenlik görevlilerinin yaptığı görevin önemini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Özellikle görev alanınız belki çok daha spesifik çok gibi görünebilir ama bazen öyle kritik noktalarda, öyle kritik görevlerde, öyle kritik müdahalelerde bulunuyorsunuz ki inanın bu ülkeye belki 50 yıl, 60 yıl emek sarf etseniz o gün yaptığınız hizmetten daha iyi bir hizmet yapmamış olabilirsiniz. İstanbul’da yaklaşık 83 bin özel güvenlik görevlimiz var. Bu şu demektir; mevcut polis gücümüzün neredeyse 2 katı. Yani sizler bizim aslında ikinci ve 2 kat daha güçlü paydaşlarımızsınız ve bu görevi birlikte bir eş güdüm, koordinasyon içerisinde yaparsak, birlikte ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı bu tür kurslar vesilesiyle bir kez daha tekrar edersek, zannediyorum İstanbul’da suç ve suçluluk noktasında arzu ettiğimiz hedefi çok kısa sürede yakalarız.”

Eğitim hakkında

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre, sektör çalışanlarına, temel hak ve hürriyetlerin korunması, mevzuat bilgilerinin ve iletişim becerilerinin artırılması, aidiyet duygularının geliştirilmesi ile özel güvenlik hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla “etkili iletişim”, “genel kollukla ilişkiler”, “güvenlik tedbirleri”, “Özel Güvenlik Hukuku ve kişi hakları” konularında eğitim verilmesi planlandı.

Türkiye genelinde çalışan özel güvenlik görevlisi sayısına uygun olarak, özel güvenlik görevlisi sayısı bin ve altında olan birinci grupta yer alan 28 ilde 2-6 Ocak, özel güvenlik görevlisi sayısı 2 bin ve altında yer alan ikinci grupta yer alan 27 ilde 8-12 Ocak ve özel güvenlik görevlisi sayısı 2 bin ve üzerinde olan üçüncü grupta yer alan 26 ilde 22 Ocak-30 Haziran’da eğitim planlaması yapıldı.

Planlamalar doğrultusunda birinci grupta yer alan 28 ilde görev yapan 21 bin özel güvenlik görevlisinden 17 bin 754’üne, ikinci grupta yer alan 27 ilde görev yapan 37 bin 554 özel güvenlik görevlisinden 33 bin 160’ına eğitim verildi. Birinci ve ikinci grup illerdeki eğitim ve denetim faaliyetleri tamamlanırken, 59 bin 336 özel güvenlik görevlisinden 50 bin 914’ünün katılımı sağlandı.

Üçüncü grupta yer alan 26 ilde 22 Ocak-30 Haziran döneminde 224 bin 230 özel güvenlik görevlisine eğitim planlandı. Eğitimlerin üçüncü aşamasında 81 bin 271 özel güvenlik görevlisinin çalıştığı İstanbul’da 13 bin 270 olmak üzere bugüne kadar 9 ilde toplam 25 bin 399 özel güvenlik görevlisine eğitim verildi. Eğitimler 30 Haziran’a kadar devam edecek.

Öte yandan geçen yıl yapılan planlı denetimler dışında, 60 ilde faaliyet gösteren 372 AVM ile 54 ildeki havaalanlarında polis başmüfettişlerince özel denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde tespit edilen eksiklikler, gereği yapılmak üzere ilgili valiliklere bildirildi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ