Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Güvenlik-Sen işçi emeği için mücadele verecek

Güvenlik-Sen işçi emeği için mücadele verecek

DİSK Güvenlik-Sen Genel Başkanı Serdar Aslan, son 17 gün içerisinde 70 işçinin hayatını kaybettiğini açıklarken yeni dönemde işçi hakları için yoğun mücadele vereceklerini söyledi.

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Güvenlik-Sen Genel Genel Başkanı Serdar Aslan, 4 yılda bir tekrarlanan ve ikincisi geçtiğimiz günlerde yapılan Genel Kurul’da yeniden seçildi. Aynı zamanda kurucu Genel Başkanı olduğu Güvenlik-Sen de, yeni dönemin farklı olacağı sinyalini veren Serdar Aslan, kendi iş kollarına yönelik yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tüm üyeleri yönetime alamayacaklarını ancak işçileri yönetimin bir parçası haline getirebileceklerini ifade eden Aslan, yeni dönemde komite-konsey tarzında örgütlenmeler ile çalışanların sorunlarına eğileceklerini söyledi. Güvencesiz Emek Komisyonları kuracaklarını ve bu komisyonlar aracılığıyla özel güvenlik iş kolunda çalışanların sorunlarını araştıracaklarını, yine yapacakları bu araştırmaların ardından raporlar hazırlayacaklarını dile getiren Aslan, kamuoyu oluşturarak çözüm odaklı adımlar atacaklarını kaydetti. Bir çok sektörde olduğu gibi özel güvenlik personeli arasında da eşitsiz gelir dağılımın olduğunu açıklayan Serdar Aslan; “Özel güvenlik işkolunda çalışanların, iş hayatında karşılatığı sorunlar, düzeltilmesi gereken durumlar raporlar haline getirilecek. Daha sonra sorunların çözümü için yol haritaları belirlenecek. Eşitsiz bir gelir dağılımı var. Bu sorunu aşmanın yollarını arayacağız” dedi.

17 GÜNDE 70 İŞÇİ ÖLDÜ

Türkiye’de esnek ve güvencesiz çalıştırmanın son derece yaygın olduğunu ifade eden Serdar Aslan, bunun getirdiği acı tabloyu da paylaştı. Yalnızca son 17 günde 70 işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini belirten Aslan, bu işçilerden 4’ünün ise özel güvenlik elemanı olduğunu söyledi. Bu nedenle işçilerin daha sağlıklı ortamlarda çalışması için yeni dönemde ciddi adımlar atmayı planlayan sendika, yol haritasını belirledi. Serdar Aslan; “Bu dönem, toplu sözleşmelerin dışında, teknik şartnamelere müdahale etmek için çalışacağız. Yetki sürecinde olduğumuz işyerlerinde, yeni dönem için hazırlanan sözleşmelerin teknik şartnamelerine müdahil olmayı planlıyoruz” dedi. 3 vardiya sisteminin, çalışanları çok yıprattığını dile getiren Serdar Aslan, bu koşulları düzeltmek için çalışacaklarının mesajını verdi. Başkan Aslan, şunları söyledi: “İşçi hakları için yoğun bir mücadele içerisine gireceğiz. Kadın emeği öne çıkacak. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yoğun çaba göstereceğiz. Taşerona karşı emeğin mücadelesini yükselteceğiz. Kayıtsız şartsız tüm işçilere kadro talebimizi bu yıl 1 Mayıs alanlarından bir kez daha haykıracağız. Temel sorunlarımızdan bir kadro. Her dönem ihale masalarında bırakılan bir durum yaşıyoruz.”

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ