Özel Güvenlik Sitesi

Loomis Türkiye Hakkında Güvenlik İş Sendikası Açıklama Yayınladı

Loomis Türkiye Hakkında Güvenlik İş Sendikası Açıklama Yayınladı

Türkiye’de güvenlik sektöründe faaliyet yürüten LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş. ile bünyesinde çalıştırdığı güvenlik görevlilerinin işten çıkarılması ve sendikanın ilgili bakanlıktan aldığı yetkiye itiraz edilmesiyle başlayan hukuksal mücadele ile ilgili Güvenlik-İş Sendikası bir basın açıklaması yayınladı.

 

ÖZEL GÜVENLİK HABER – Güvenlik-İş Sendikasından yapılan açıklama şöyle;

İlklerin sendikası Güvenlik-İş olarak, uluslararası alanda organizasyonu olan ve ülkemizde yaklaşık 1000’den fazla çalışanı ile faaliyetleri sürdüren LOOMİS Güvenlik Hizmetleri A.Ş.’de başlatmış olduğumuz örgütlenme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırmamız üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına toplu iş sözleşmesi yapmak adına gerçekleştirdiğimiz yetki tespiti başvurumuz, bakanlığın 22.02.2019 tarihli yetki tespiti yazısıyla olumlu sonuçlanmış ve tarafımıza yasanın aradığı gerekli çoğunluğun sağlandığı bildirilmişken, LOOMİS tarafından sırf işyerinde Toplu İş Sözleşmesi olmaması için tamamen haksız ve kötüniyetli bir şekilde almış olduğumuz yetki tespitine itiraz edilmiş ve sendikal örgütlenmenin başını çeken 50 ye yakın üyemizi işten çıkarmışlardı. Yapılan tüm hukuksuzluğa ve haksızlığa karşı sessiz kalmayıp sendikamız tarafından 16.03.2019 tarihinde basın açıklaması yapılmış Türk İşçi Hareketine ve Anayasal Hakkımız “Sendikal Haklara” olan tutumlarını acilen değiştirmesini aksi takdirde yapılanlara karşı mücadelemizin daha sert olacağını belirtmiştik.

https://www.guvenlikis.org.tr/haksizliga-dur-demek-icin-sahaya-indik-one-minute-loomis-372

Yaşanan tüm bu süreçlerden sonra bugün, 18/02/2020 tarihinde İstanbul 25. İş Mahkemesinde görülen Yetki Tespitine İtiraz davası, Hukuk Müşavirliğimizin üstün gayretleri sonucunda sendikamız lehine sonuçlanmıştır. Ayrıca LOOMİS yöneticileri tarafından üyelerimize yapılan sendikal sebepli işten çıkarmalardan kaynaklı Ankara, İstanbul, Samsun ve Aydın illerinde Türk Ceza Kanunu 118’nci madde Sendikal Faaliyetlerin Engellenmesi kapsamında suç duyurularında bulunulmuş ve Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesinde şirket yöneticileri hakkında ceza davası açılmıştır. Aynı şekilde Samsun ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından da yürütülen soruşturmalarda iddianameler düzenlenme aşamasında olup yakında zamanda bu illerde de şirket yöneticileri hakkında ceza davaları açılacaktır. Ayrıca haksız bir şekilde işten çıkarılan üyelerimiz için açmış olduğumuz işe iade davaları hali hazırda bilirkişi aşamasında olup sendikal tazminatla birlikte üyelerimizin işe iadesine karar verilecektir. Sendikal faaliyetlerin engellenmesi hem Türk Ceza Kanunu’na göre cezayı gerektiren bir suç hem de sendikal faaliyetleri sebebiyle işten çıkarılan işçinin, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın 1 yıllık maaşı tutarında Sendikal Tazminat alma hakkı bulunmaktadır.

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası ve Hukuk Müşavirliğimiz çalışma hayatından kaynaklı her türlü sorun için tüm üyelerimizin ve Özel Güvenlik Görevlilerinin yanında olacağının sözünü vermiş ve bu zamana kadar da bu sözü sonuna kadar gerektiği gibi tutmuştur. İşverenlerin baskısına karşı her zaman yanınızda Güvenlik İş Sendikası bütün gücüyle yer alacaktır. Yaşadığımız ve yaşattığımız hukuk zaferleri de bunun göstergesidir.

Kamuoyuna saygılarımızda duyurulur.

GÜVENLİK-İŞ SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU

özel güvenlik haberleri


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ