Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Öz Güven-Sen: Bugün kendi iş koluna sahip çıkmazsan yarın sana kimse sahip çıkamayabilir.

Öz Güven-Sen: Bugün kendi iş koluna sahip çıkmazsan yarın sana kimse sahip çıkamayabilir.

Özel güvenlik sektöründe faaliyet yürüten ve en çok üyeye sahip olan Öz Güven-Sen sendikası iş kolu spekülasyonları ile ilgili açıklama yaptı.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda görevli iken 696 sayılı KHK ile kadroya geçen özel güvenlik görevlilerinin iş kolunun ne olacağı konusunda yaşanan spekülasyonlar nedeniyle bir açıklama yaptı.

Öz Güven-Sen tarafından resmi sitelerinden yapılan açıklama şöyle;

“Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde görev yapan ve 696 khk ile kadrolu olan işci arkadalarımızın iş kollarının ne olacağı toplu sözleşme sürecini hangi sendika ve iş kolu üzerinden devam edeceği konusunda son zamanlarda akılları karıştıran açıklamalar bulunmaktadır. Bu konuyu sizler için araştırdık. Bilindiği üzere 696 khk kapsamında  kadro almaya hak kazanmadan önce yapılan sözleşmelerde tescil edilen  iş kolları ne ise o iş kolunda kadroya geçilmiştir. Şuanda da bağlı bulundukları iş kolları ile çalışmaya devam etmektedirler. Özellikle kredi ve yurtlar kurumunda son zamanlarda güvenlik ve hizmet işçileri başta olmak üzere farklı iş kolunda faaliyet gösteren bazı sendikalar asılsız ve hukuki olamayan vaatler ile bu arkadaşlarımızı kendi sendikalarına üye yapma çalışmalarına girişmişlerdir. Şuan için iş kolları faaliyet gösterdikleri işe yönelik tescil edilen işçinin herhangi başka bir iş kolunda bulunan bir sendikaya üye olma imkanı yoktur. Farz edelim ki 2020 yılında böyle bir değişiklik gerçekleşti ve kurum iş koluna tüm iş kolları dahil edildi. O zaman yaşanacak sıkıntılar hakkında birkaç örnek verelim. Çatı baz alınarak iş kolu tescil edilen işçinin çalıştığı kurumda görev değişikliği yapılabilmesi kolaylaşacak bir gün masa başı işi yapan 2. gün hizmet işi yapabilecek, 1 gün kapıda nöbet tutan 2. gün kendisini eşya taşırken bulabilir. Bugün kendi iş koluna sahip çıkmaz isen yarın sana kimse sahip çıkamayabilir.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ