Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

3 yıllık Android virüsü!

3 yıllık Android virüsü!

Google’ın göz bebeği Android, yeni bir güvenlik skandalı ile karşı karşıya. Google’ın yeni keşfettiği virüs 3 yıldır farkedilmeden Android dünyasını tehdit etmeyi başarmış!

 

blank

blank

Android cihazlarının özgürlüğünün getirdiği dezavantajlardan birisi güvenlik. Sık sık Android‘i etkileyen virüsler hakkında yaptığımız haberlere geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi.

Google çalışanları tarafından tespit edilen bir Android virüsü 3 yıldır kendisini gizlemeyi başarmış. Chrysaor ismi verilen bu zararlının kabiliyetleri ise oldukça ilginç.

Özellikle ülkemizde de oldukça popüler olan bu virüs, cihaza bulaştıktan sonra root yetkilerine sahip olmak için denemeler yapıyor, yetkilere sahip olduğu takdirde sizi her açıdan takip ederek uzaktaki sunucuya verilerinizi gönderiyor. Eğer virüs, root yetkisine ulaşamazsa bu sefer daha az olsa da yine sizin verilerinizi çalmaya devam ediyor.

Kendi kendini silip yeniden çalıştırma gibi özelliklere sahip olan bu virüs Android dünyasının en komplike virüslerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Ayrıca Google tarafından yapılan açıklamada ise bu zararlının hiçbir zaman Google Play Store‘da bulunmadığı yönünde. Google, uygulama doğrulama algoritması ile bu tarz zararlıların Google Play Store‘da bulunmasının önüne geçtiğini de belirtiyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.