Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Android cihazlar tehlike altında!

Android cihazlar tehlike altında!

Kaspersky Lab tarafından Android uygulamalarında tespit edilen Loapi adlı kripto madencilik odaklı zararlı yazılım, cihazlara fiziksel zarar verecek kadar büyük tehlike taşıyor.

blank

blank

 

Loapi, Android cihazları tehdit ediyor!

Trojan.AndroidOS.Loapi ya da kısaca Loapi adındaki karmaşık modüler zararlı yazılım, çeşitli yollarla cihazınıza haince zarar verebiliyor. Kripto para madenciliği, kullanıcıları sürekli olarak reklamlarla rahatsız etme, etkilenen cihazdan DDoS saldırıları başlatma ve çok daha fazlasını yapabilen zararlı yazılım “her işte usta” olarak nitelendiriliyor.

Android cihazlar tehlike altında01

Özellikle de Loapi’nin kripto para madenciliği yazılımı çalıştırma yeteneği ve agresif doğası ile iki günlük test sürecinde ağır yük altındaki test cihazını deforme etmesine vurgu yapılıyor. Madencilik modülü ve ağır web trafiği nedeniyle oluşan pil çıkıntısı kullanıcılar için önemli bir risk.

Virüsten korunmacihaz iyileştirme ve yetişkin içerikli programlara bulaşmış olan zararlı; resmi olmayan uygulama mağazalarından yapılan indirmelerreklamlarSMS spam kampanyaları ve diğer tekniklerle yayılıyor.

Android cihazlar tehlike altında02

Eğer enfekte bir uygulama indirirseniz yönetici izinlerini kabul etmeniz isteniyor. Bunun ardından uygulama gizleniyor ve virüs taraması veya benzeri etkinleri taklit edebiliyor. Ek olarak Loapi, kendisini tehdit eden uygulamaların listesini tutup uygulamaların da silinmesini isteyebiliyor. Kısacası kendini koruma altına alabiliyor.

Android cihazınız için uygulama indirirken çok dikkatli olmanızı bir kez daha öneriyoruz.(shiftdelete)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ