Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Android için fidye virüsü!

Android için fidye virüsü!

Son dönemlere damgasını vuran fidye virüsleri şimdi de mobil platformlara sıçrıyor. Yeni keşfedilen Android zararlısı tıpkı fidye virüsü gibi cihazınızı kilitliyor ve ödeme yapmanızı istiyor.

 

blank

blank

Son birkaç yıl içerisinde hemen herkesin adını duyduğu fidye virüsleri siber dünyayı tehdit etmeye devam ediyor.

Henüz kalıcı ve kesin bir çözüm önlemi bulunamamış olsa da bu konuda güvenlik firmaları yoğun çalışmalarına devam ediyorlar.

Fakat geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir Android zararlısı, fidye virüsünün adeta giderek farklı platformlara sıçradığının bir göstergesi.

 

Android için fidye virüsü01

Google Play Store‘da bataryanızın ömrünü arttıracağını söyleyen ve 1.000.000’dan fazla kişi tarafılan indirilen Energy Rescue ismiyle bulunan bu zararlıyı indirdiğinizde cihazınızda root yetkileri sağlayarak kişiler, fotoğraflar, mesajlar gibi kritik yerleri kilitleyerek kullanıcının erişmesini imkansız hale getiriyor ve verilerinize tekrardan ulaşmanız için 180$ civarında bir ücret ödemenizi istiyor.

Bu zararlı bununla da kalmayıp bütün veriyi kendi sunucusuna yükleyerek bilgileri satmakla tehdit ediyor. Bu nedenden dolayı cihazınızı sıfırlasanız dahi verileriniz çoktan hackerların eline geçmiş oluyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.