Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Android üreticilerine virüs şoku!

Android üreticilerine virüs şoku!

Sektördeki neredeyse bütün Android üreticilerinin telefonlarında önyüklü olarak gelen zararlı yazılım tespit edildi! Virüs içeren modelleri ve virüsü silme yöntemini sizler için derledik.

 

blank

blank

Yeni aldığınız Android telefonunuzun virüslü olabileceğini hiç düşündünüz mü? Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir gerçek Android cihazların kutularından virüslü çıkabildiğini ortaya koydu!

Checkpoint isimli güvenlik firmasının raporuna göre neredeyse pazarın tamamına hakim olan Samsung, LG, Xiaomi, Asus, Nexus, Oppo, ve Lenovo  gibi üreticilerin çeşitli cihazlarında önyüklü olarak gelen zararlı yazılım nedeniyle verileriniz çalınabiliyor!

Android üreticilerine virüs şoku01

Yukarıda listesini verdiğimiz Galaxy S7 gibi satış rekorları kıran cihazlarda yüklü olarak gelen zararlı yazılım aslında üreticilerin bilgisi dahilinde yüklenmiyor. Loki ismindeki virüsün fabrika çalışanları veya paketleme aşamasında yüklendiği düşünülüyor.

Virüsten kurtulmanın en basit yolu ise cihazınızın orijinal yazılımını bilgisayar aracılığı ile yeniden yüklemek. Yedek almadan yüklemeniz konusunda uyaran güvenlik araştırmacıları, virüsün kendini sık kullandığınız uygulamalara bulaştırdığını belirtti.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.